Gör&Sin Blog

Yeni Doğan Bebekler İçin En Uygun Oyuncaklar

10.11.2019
120

Oyuncakların bebeklerin gelişimi adına büyük önem taşıdığını ifade etmek gerekir. Bu bağlamda, yeni annelerin ve anne olmaya hazırlanan kadınların bebekleri için hangi oyuncakların en uygun olduğunu araştırması şarttır. Bebekler için uygun oyuncakları tespit ederken bebeklerin kaç aylık olduğuna göre yorum yapmak gerekir. Çünkü, her oyuncak, her bebek için uygun değildir. İlk dört ayını yaşayan bebekler için hangi oyuncakların uygun olduğunu inceleyelim!

Bebekler Hangi Oyuncaklarla Oynayabilirler?

Bir aylık bebeğin dünyaya gözlerini yeni açmış haliyle daha çevresini bile doğru düzgün tanıyamadığını ifade etmek gerekir. Yeni doğmuş bir bebek, ancak kısa süreliğine bir noktaya odaklanma şansına sahip olabilir. Bir aylık bir bebeğin annesinin sesini yavaş yavaş tanımaya başladığını ifade etmek gerekir. Buna ek olarak, hafif ritimli ses ve müziklerin bir aylık bebekler için ideal olduğu bilinmektedir. Bir aylık bebeğe alınacak oyuncaklar arasında çok fazla detayı olmayan çıngırak, yatak dönencesi, yatak kenarı oyuncakları, birtakım el oyuncakları ve bebek müzikleri yer almaktadır.

İki aylık bir bebeğin gördüğü nesneleri uzun süre takip etmesi ve tanıması yavaş yavaş mümkün olmaktadır. Bu dönemde, bebek, başını dik tutmaya çalışmaktadır. Bebeğin avucunun içerisine oyuncak konulduğunda uzun süre tutması mümkün olacaktır. Bu bağlamda, iki aylık bebeğe alınabilecek oyuncaklar arasında onun herhangi bir cismi tutma becerisini geliştirecek çıngıraklı oyuncaklar yer almaktadır. Buna ek olarak, el ve puset oyuncaklarının bu dönemdeki çocuklar için uygun olabileceğini ifade etmek gerekir. Bebeğin dikkatini çekmek adına zillerden ve dönencelerden faydalanılabilir.

Üç aylık bir bebek; yüksek sesle gülmeye başlayacaktır. Sesin geldiği yöne doğru dönebilecektir. İki elini birbirine kavuşturabilecektir. Üç aylık bir bebek için uygun oyuncaklar arasında sesli ve renkli oyuncaklar bulunmaktadır. Ayrıca, oyun halıları ve üç boyutlu renkli kitapların bu dönemdeki bebekler için uygun olduğunu belirtmek gerekir.

Dört aylık bir bebek; insanlarla iletişim kurmaya başlar. Kendisine verilen oyuncağı veya cismi kavrama becerisine sahip olmaktadır. Bu dönemdeki bir bebeğe karmaşık renkli oyuncakların, çıngırak ve dişliklerin alınması doğru olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.