Gör&Sin Blog

Yeni Doğan Bebeğe Nasıl Bakılır?

09.11.2019
179

Anne adayları, doğum sürecinin tamamlanmasının ardından artık anne sıfatını alırlar. Ancak, yeni anne olan kadınların ilk dönemlerini sıkıntılı geçirmesine rastlanmaktadır. Bunun sebebi, annelerin ilk günlerde bebeğe nasıl bakılacağını bilmemeleridir. Bilhassa hata yapma korkusundan dolayı bu dönemde yeni anne olmuş kişiler, oldukça stresli bir süreç geçirirler. Bebekte meydana gelen ufak değişimlerin bile hastalık sebebi olarak algılanması; yeni annelerin hayatını bir hayli zorlaştırmaktadır.

Bebek Bakım Sürecine Dair Bilinmesi Gerekenler

Yeni doğan bebeğe bakım sürecinde her şeyden önce bebeğin bulunduğu odanın ısısını çok fazla yükseltmemek gerekmektedir. Bebek, anne karnından dolayı zaten sıcak bir ortama alışkındır. Bebek; solunumun başlamasıyla beraber dış dünyaya uyum sağlamaya başlamaktadır. Bu süreçte, söz konusu uyumu kolaylaştırmak adına oda sıcaklığının ılık seviyeye getirilmesi tavsiye edilmektedir. Bebekler, bu şekilde hazırlanmış bir ortamda kendilerini anne karnındaki gibi rahat hissederler. Ayrıca, dış dünyaya adaptasyon süreçleri hızlanmış olur. Bu bağlamda, bebeğin bulunduğu odanın sıcaklığının 22-24 derece olması tavsiye edilmektedir.

Yeni doğan bebeklerin bu dönemde sürekli olarak emzirilmesi gerekmektedir. Çünkü, anne sütü, bebeğin enfeksiyonlara karşı korunmasında önemli bir işleve sahiptir. Yeni doğmuş bir bebek; dış dünyaya karşı oldukça savunmasızdır. Bu süreçte, bebeğin sürekli olarak emzirilmesi tavsiye edilmektedir. Buna ek olarak, emzirmenin anneleri de hastalıklara karşı koruduğu bilinmektedir. Anne sütünün herhangi bir alerjiye sebep olması söz konusu bile değildir.

Yeni doğan bebeklerin bir anda kilo alması mümkün olmaz. Bebeğin boy ve kilosu başta olmak üzere baş çevresi ölçümlerinin her ay düzenli olarak yaptırılması gerekmektedir. Yeni anne olan kişilerin bu dönemdeki en büyük sıkıntılarından birisi, bebeğin doyup doymadığı konusunda yaşamış oldukları tereddüt olarak bilinmektedir. Bir bebeğin günde 20-40 gram arasında anne sütü alması mümkündür. Bu miktarlardaki sütün yeterli geleceği bilinmektedir. Buna ek olarak, bebeğin günde 8-10 kez dışkılaması; bebeğin yeterli seviyede anne sütü aldığını gösteren bir durumdur.

Son olarak, yeni annelerin bebeklerinin temizliğine çok dikkat etmesi gerekmektedir. Ayrıca, bebekleriyle devamlı olarak iletişim kurmaları tavsiye edilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.