Gör&Sin Blog

ÜLKELERİN İLGİNÇ DOĞUM SONRASI GELENEKLERİ

20.07.2020
2

Bali, Endonezya

Bali’de doğum sonrası için oldukça ilginç bir gelenek yaşatılıyor. Doğumdan sonra, plasenta temizlenerek bir Hindistan cevizi kabuğunun içine konuyor. Kabuğun üzerine ise kadim zamanlara ait, Hindu felsefesi temelli birtakım sembol ve işaretler çiziliyor. Doğan bebek erkek ise içinde plasenta bulunan kabuk bebeğin yaşadığı evin bahçesinde ev kapısının sağına denk gelecek şekilde, kız ise solunda uygun bir yere gömülüyor. Bahçe bu ritüeli gerçekleştirmek için uygun değilse kabuk okyanusa da atılabiliyor.

Pakistan

Pakistan’da doğum sonrasındaki ilk bir aylık sürece yayılan törenlere Aqiqah adı veriliyor. Doğumu takip eden birinci, ikinci ve üçüncü haftanın sonunda belli başlı gelenekler hayata geçiriliyor. Bunlar arasında; yedinci günün sonunda bebeğin saçının tamamen tıraş edilmesi, on dördüncü günde bebeğe isim verilmesi ve yirmi birinci günde ise bebek için kurban kesilmesi gelenekleri yer alıyor. Bu süreç, yalnızca Pakistan’da değil, Malezya gibi bazı İslam ülkelerinde de benzer şekillerde yaşanıyor ve yaşatılıyor.

Latin Amerika ülkeleri

Latin Amerika ülkeleri, doğum sonrasına dair en katı yaklaşımı sergileyen ülkeler arasında. Latin Amerika’da doğumdan sonraki bir buçuk aylık döneme La Cuarentena yani Karantina adı veriliyor. Genel olarak lohusa kadını korumaya ve ona sağlığını tam manasıyla geri kazandırmaya yönelik uğraşları içeren bu süreç, aile üyelerinin desteği ile tamamlanıyor. Doğum yapan kadın altı hafta süreyle yalnızca kendisiyle ve bebeğiyle ilgilenmekle yükümlü oluyor. Aynı süreçte kadının cinsel hayatı da askıya alınıyor, Kısacası Latin kadınlar doğum sonrasında aile üyelerinin desteğiyle sadece bebeklerine odaklanabiliyor.

Türkiye

Lohusa şerbeti, Türklere özgü doğum sonrası gelenekleri arasında başı çekiyor. Doğumdan sonra anneye ve bebeği görmeye gelen misafirlere bu şerbetten ikram ediliyor. Bol şekerli ve baharat tadıyla öne çıkan lohusa şerbetinin anne sütünü artırdığına inanılıyor. Bu şekilde hem gelen misafirler usulünce ağırlanırken hem de anneye sütünü bollaştırmak için destek olunuyor. Ayrıca yine ülkemizde, doğum sonrasında bebeğin ilk banyosu için özel bir seremoni yapılıyor. Bebek, içinde genellikle anneanne, babaanne ve/veya teyzelerin yer aldığı minik bir aile heyeti tarafından özene bezene yıkanıyor. Bazı yörelerde bebek beyaz olsun diye, banyo suyuna tuz atılıyor.

Hollanda

Kadınların yüzde 20’sinin evde doğumu tercih ettiği Hollanda’da, doğum yapan kadınların hayatını kolaylaştırmak için müthiş bir uygulama mevcut. Kraamzorg adı verilen ve devlet tarafından görevlendirilen özel hemşireler haftanın bir ya da iki günü doğum yapan kadınların evini ziyaret ediyor. Kraamzorg, hem bebek bakımına ilişkin konularda hem de ev işlerinde anneye yardımcı oluyor. Anneyi ve bebeğini muayene ediyor, evi temizliyor, çamaşırları yıkıyor, hatta mutfağa girip yemek hazırlıyor. Kısacası o bir doğum sonrası meleği…

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.