Gör&Sin Blog

Sağlıklı Hamilelik İçin Yapılacaklar

Hamilelik dönemi en hassas dönemlerden biri olarak kabul ediliyor. Özellikle bu dönem içinde bazı kurallara dikkat etmek çok daha sağlıklı bir hamilelik geçirmenize neden olacaktır. Hamilelikte rahat etmek ve sorunlarla boğuşmamak için dikkat etmeniz gereken durumlar ise şu şekilde sıralanır:

Yediklerinize Önem Verin

Demir, folik asit ve protein günlük olarak almanız gereken bileşenler arasında yer alır. Bu açıdan zengin besinlerle beslenmeniz bebeğin gelişimi açısından oldukça önemlidir. Tavada sote edilmiş sebze türleri bu dönemde sıklıkla yönelmeniz gereken seçenekler arasında bulunur. Ayrıca lifli gıdaların tüketimine özen göstererek kabızlık sorununun en iyi şekilde önüne geçebilirsiniz. Bu dönemde iyi pişmemiş yumurta, çiğ et, pastörize peynir gibi risk yaratabilecek gıda türlerinden kesinlikle uzak durmanız gerekir.

Sağlıklı Abur Cubura Yönelin

Hamilelik döneminde ana öğünler kadar, ara öğünlere de önem verilmesi lazımdır. Özellikle ara öğünleri çok daha sağlıklı bir şekilde kurgulamak için elma, armut, kuruyemiş gibi gıdalara yönelmeyi tercih edebilirsiniz. Ayrıca doyurucu türden olan bu tarz gıdalar kilo kontrolü yapmanıza imkan sağlayacaktır.

Hareketsiz Kalmayın

Hamilelik döneminde egzersiz dikkat etmeniz gereken durumların başında bulunuyor. Düzenli egzersiz yapmanızın hem psikolojik hem de fiziksel anlamda çok sayıda yararını görebilirsiniz. Ancak gözle görülür etkiler alabilmek için aksatmadan düzenli olarak egzersiz yapmanız önemli bir konudur. Hamilelik dönemi için en uygun egzersizler arasında pilates, yoga, yüzme ve yürüyüş yer alır. Bunun yanında ağır türden olan ağırlık kaldırma, koşu gibi çeşitli spor türlerinden de bu dönemde kaçınmanız mantıklı bir karar olacaktır.

Uyku Düzenine Dikkat Edin

Hamilelikte uyku düzensizlikleri kadınların şikayetçi olduğu konulardan biri olmaktadır. Uykuya dalmak ve yatak içinde rahat hareket etmek bu dönem içinde oldukça zorlu gözükebilir. Bu dönemde daha çok sol tarafınıza yatmanız doğru olacaktır. Karnınızı bir adet yastıkla desteklemeye özen gösterin. Öte yandan günlük olarak en az yedi saatlik uyumanız gün içinde yorgunluğu bitirmek için ideal olacaktır. Aksi halde gün içinde yorgunluk çok sık şikayet ettiğiniz konular arasına giriş yapabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.