Gör&Sin Blog

Sağlıklı bir hamilelik için 12 adım

Artık bir hamile olduğunu biliyorsanız, beslenmenizin yanı sıra fiziksel olarak da kendinize daha iyi bakmak ve her zamankinden daha iyi ilgilenmelisiniz. bir kaç yönlendirici önerge ile sağlıklı bir bebek sahibi olma şansınızı arttırabilirsiniz.

 

Erken Doğum Öncesi Bakım

Her zaman doğru uzmanı bulmak önemlidir erken doğum riskin’de mutlaka bir planınız olmalı ve eğer doğum riski fazla ise bu süreçte en yakın hastane veya ebe hizmeti varsa mutlaka danışın ve ulaşma sorunu yaşamayın. Aynı zamanda düzenli ilaçkullanımı yapıyorsanız buna karşı riskleri mutlaka öğrenin, tıbbi sorunların tespiti için oldukçönemlidir.

Ne Yediğine Dikkat Et

İki kişilik yediğinizi düşünüyorsunuz bu süreçte 300 kaloriye ihtiyacınız olduğunu bilmeniz gerekiyor. Protein oldukçaönemlidir. Önemli bir etkende hamilelikte abur cubur ketimi bu konuda daha önce yazdığımız makaleyi okumanız gerekiyor. Uzman doktor bu konuda sizlere destek olacaktır, mutlaka hekimin önerdiği beslenme alışkanlığına dikkat edin. Az pişmiş et, meyve suları, çiğ deniz mahsulleri vb gıda ve tüketimler den kaçının.

Doğum Öncesi Vitaminler

Folik asit bu süreçte çok önemlidir.uzmanlar hamile kalmadan önce 400 mikro gram folik asit alınmasını önermektedir. bu süreç ise gebeliğiniz onaylandıktan sonra 600 mcg’ye çıkar.

Bu süreçte demir almakta önemlidir. Demir almanın önemi ise hamileliğin 2. trimeste ve 3.trimester döneminde oldukçaönemlidir.

Not : Fazla tüketimden bu sırada kaçınmanız gerekmektedir uzman doktor size sağlıklı bir beslenme düzeyi çıkaracaktır.

Hamilelik Sırasında Fit ve Sağlıklı Kalma

İyi bir egzersiz programı hamilelik sırasında aldığınız kilolar ile baş etmenizi yardımcı olabilmektedir.bu süreçte ağrılarınızın azalmasına da destek olacaktır. Bu süreçte kendinizi zorlamayın asla,aşırı ısınma ve susuz kalmayın, sıcak küvet ve saunalardan uzak durunuz.

Biraz Dinlenin

Burada yorgunluk 2. 3. trimester döneminde daha çok olmaktadır. Gün içinde bir şekerleme yapmaya ne dersiniz? Buna kimse yok demez,öyle ise bu dönemde gün içinde şekerleme yapın, eğer uyuyamıyorsanız kitap okumayı deneyebilir, kendiniz ve bebeğiniz için bir dergi okumayı düşünebilirsiniz.

 

Asla Alkol Almayın

 

Alkol sadece sizin için değil aynı zamanda bebeğiniz için büyük tehlike, onun kanına bulaşacaktır hemen. Bu durumda bebekte olan alkol miktarı da artacaktır. ( yüksek kan alkolü )

 

  1. Bebekte algı problemi
  2. Konuşma kaybı
  3. Hiperaktif

 

yukarıda olan problemler en fazla görülen problemler içerisindedir.

 

Yapılan araştırmaya göre haftada bir alkol tüketimi yapan hamile annenin bebeğinde ilerleyen dönemlerde aşırı saldırgan ve suça olanak sağlama gibi davranışlarının olduğu görülmüştür.

 

Günde ikiden fazla içen bir annenin bebeğinde ise (FAS) büyük bir risk taşımaktadır. zihinsel sorunlar,büyüme geriliği,davranış sorunları, yüzde ve kalpte olan kusurlar ortaya çıkmıştır.

 

Daha fazla alkol ise düşük ve ölü doğum riskini artırır, bu yüzden hamile anne adayları alkolden uzak durmalıdır. eğer bu durum sizi psikolojik olarak etkiliyorsa doktorunuza hemen başvuruda bulunun.

Yasadışı Uyuşturucudan Uzak Durun

Kullanılan ilaçlardan uzak durunuz bu bebeğinizi hemen etkileyecek,esrar bebekte titreme gibi durumlara neden olduğu düşünülmektedir.

kokain kullanımı son derece tehlikeli olup ; düşük yapmak, büyüme sorunu, pramatüre doğum gibi sorunlara neden olabilmektedir.

Uyuşturucu sorunu yaşıyorsanız hemen yardım alın.

Hamilelikte Sigara İçme ( Hemen Bırak )

sigara içmek bu süreçte, düşük yapma, büyüme sorunu, plasental abruption, erken doğum riskini artırmakta. Bazı araştırmalar sigara içmek dudak ve damak yarıklı bebeğe sahip olma riskini artırmıştır.

 

İkna Olmadığını Biliyoruz, Heniz ikna olmadıysanız hamilelik sırasında sigara içmek bir bebeğin, bebeklik döneminde ölme şansını arttırır. Sigara bırakmak hiç de zor olmamalıdır, yakmadığımız her sigara bebeğinize şans verir. ( onun yaşamasına izin verin  ) eğer bu süreçte zorlanıyorsanız mutlaka hekiminize başvurunuz. Eğer ben içmiyorum sadece ortamlarda oluyorum diyorsanız ikinci içicilikten uzaklaşmanız gerekecektir.

Kafein Düşük Yapma Etkisi

2008 yılında yapılan araştırmalarda kafein alanların düşük yapma riskini artırdığı görülmektedir. Kafein besleyici değildir. Bir uyarıcı olduğu için uyumanıza engel olacaktır. Sadece kafein kahve içmek değildir dondurma, çikolata gibi tüketimler’de olan kafein içeriğini kontrol ediniz.

Çevresel Etkenler

Günlük olarak bazı kimyasal tehlikeleri ortadan kaldırın,soluma veya radyasyona maruz kalma durumlarından uzak durunuz, içme sularına karışan miktarları inceleyiniz. Kimyasal etkiler sizi ve bebeğinizi zor durumda bırakabilir.

Dişlerinizi Kontrol Ettirin

Ağız sağlığı ve diş sağlığı önemlidir, düzenli bakımlarınızı yaptırın,dişlerinizi fırçalayın ve doğal olan kullanımları kulanın kimyasal diş macunları sizi tehlikeye sokabilir, diş ipi bu konuda tercih ediliyor fakat uzman doktorunuzdan tavsiye alınız. Diş hekiminize görünün.

Duygusal Sağlık Önemlidir

Hamilelik sırasında en fazla görülen duygusallık sizi kötü hissettirebilir. Eğer duygusal olarak uzun süredir kendinizi kötü hissediyorsanız, destek alın, bazı ilişkiler’de şiddetli tartışma ve davranışlar sizi zor durumda bırakabilir. Bu şiddetler bebeğinizi’de tehlikeye sokabilir. Aile içi şiddet yaygın olarak görülmektedir. Bu durumundan kaçının ve destek alınız.

 

Not : Bu makale bilgilendirme amaçlı yazılmıştır, görüşler araştırma neticesinde kaleme alınmıştır. Tıbbi sorunlar icin önceliği doktorunuza veriniz bu makale sadece sizi bilgilendirebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.