Gör&Sin Blog

Pika Sendromu ve Hamilelikteki Önemi

Pika Sendromu, yabancı maddeleri yeme dürtüsü olarak kısa bir şekilde tanımlanabilmektedir. Vücudun, bu yabancı maddelere karşı evrimsel ve fizyolojik açıdan gelişime aykırı bir niteliktedir. Bebeklikten yetişkinliğe uzanan dönemlerde dahi tedavi altına alınmadığı sürece devam eden hastalık, bireylerin yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir. Bunun sebebi, yabancı cisimlerin ciddi anlamda vücut için sorun teşkil ediyor olmasıdır. Toprak, kil, boya, sigara külü gibi maddeleri içerisinde barındıran bu alışık olmayan beslenme biçimi tedavi altına alınmadığı müddetçe devamı gelebiliecek hastalıkların başında gelmektedir.

Pika Sendromu sıklıkla çocuklarda görülüyor olsa da, hamilelik döneminde de ortaya çıkan hastalıklardan biridir. Ve hamilelik döneminde bu tür beslenme biçimi oldukça zararlıdır.

Pika Sendromu’nun Nedenleri Nelerdir?

Pika Sendromu’nun ortaya çıkmasındaki asıl nedenler bilinmiyor fakat genel itibariyle psikolojik ve besin eksikliğinden dolayı bu dürtünün açığa çıktığı görülmektedir. Çinko, B1, Kalsiyum gibi eksikliklerden dolayı olduğu düşünülse de tam olarak açıklanamamıştır.

Hamilelikte Pika Sendromu

Hamilelik dönemlerindeki anne adayları, tat duyularının biraz daha gelişmiş olduğunun farkına varabilirler. Hamilelik döneminde gerçekleşen hormonal değişikler sayesinden beynin iştah bölgesi daha fazla çalışır ve aşerme denilen bir durum ile karşılaşılır. Hatta anne adayının, mevsimi olmayan besinleri istediğine bile şahitlik edebilirsiniz. Anne adayının aşerme durumundaki görüntüsü her ne kadar sevimli oluyorsa da Pika Sendromu’nun gölge düşerebileceği de bir gerçektir.

Hamilelik de iştah merkezinin daha hızlı çalışmasından dolayı vücut gerekli besinleri temin edemezse eğer yabancı maddelerle ihtiyacı olan besinleri karşılamaya çalışabilecektir. Yani Hamilelikte ortaya çıkan Pika Sendromu aslında gerekli besin arayışını yabancı maddeler de bulmaya çalışmakla ilgidir.

Hamilelik döneminin ilk 3 ayında bu rahatsızlık geçmiyor ve dengeli bir beslenme programı uygulanamıyorsa psikolojik destek almak için başvurulması gerekmektedir.

Pika Sendromu’u Zararı Nedir?

Pİka Sendromu yabancı maddeleri vücuda aldığı için vücut bu yabancı maddelerden zararlı olanlarıyla da karşı karşıya kalabilmektedir. Lastik, çamaşır bezi, naftalin, karbonat gibi maddeleri de kapsayabilen Pika Sendromu, sayılan cisimlerin vücuda alınmasıyla beraber hem anne adayının hem de doğacak olan bebeğin sağlığını ciddi ölçüde etkiyebilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.