Gör&Sin Blog

Normal Doğum Yapmanın Avantajları

Doğum yapmak; mucizevi bir süreç olarak tanımlanmaktadır. Her anne adayı, bu sürecin en iyi şekilde geçirilmesi adına elinden geleni yapar. Bu noktada, hangi doğum yönteminin en avantajlı olduğu konusunda tartışmalar bulunmaktadır. Bu konuda, normal doğumun kesinlikle en faydalı doğum yöntemi olduğunu vurgulamak gerekir. Normal doğum; bilhassa bilinçli ebeveynler tarafından tercih edilmektedir.

Normal doğum sayesinde anne adaylarının eski hallerine dönmeleri daha kolay olmaktadır. Gebelik süresince alınan kilolar, daha hızlı bir şekilde verilmektedir. Sezaryenle bebeğini dünyaya getirenlere kıyasla normal doğum yapanların hayata daha çabuk adapte oldukları bilinmektedir. Normal doğum; toplumda genel olarak yaygın değildir. İnsanların önyargılarından kurtulması sayesinde normal doğumun önemi artacaktır.

Neden Normal Doğum Tercih Edilmelidir?

Normal doğum; tamamen içgüdüsel olarak gerçekleşmektedir. Hiçbir müdahalenin olması söz konusu değildir. Geçmişte normal doğum yapan kadınların hayatını kaybetmesinden dolayı günümüzde sezaryenle doğumun daha iyi olduğuna dair bir inanış bulunmaktadır. Ancak, geçmişte imkanların kısıtlı olmasından ve anne adaylarının bilinçsiz olmasından dolayı normal doğumlarda anne veya bebek ölümleri yaşanmıştır. Günümüzde ise normal doğum yapmanın hiçbir dezavantajı yoktur. Bilhassa hekimlerin anne adaylarını normal doğum konusunda yönlendirdiği bilinmektedir.

Normal doğumda anne adayına hiçbir şekilde suni sancı verilmez. Bunun dışında da hiçbir müdahale söz konusu değildir. Normal doğumda anne ve bebek için herhangi bir riskin olmadığı şartlarda doğum kendi sürecine bırakılmaktadır. Bu yüzden, normal doğumun kısa veya uzun sürmesi söz konusudur. Buna ek olarak, doğum kesisinin uygulanmasına rastlanmaz.

Normal doğum sırasında anne adayı, tüm hareketlerinde serbest bırakılmaktadır. Anne adayı; yatmak veya uzanmak zorunda değildir. Ayakta ve en rahat hissettiği şekliyle ıkınmaktadır. Buna ek olarak, anne adayına ilaç verilmesi veya tıbbi müdahale uygulanması söz konusu olmaz.

Normal doğum; genellikle başarılı olmaktadır. Ancak, normal doğumun başarılı olması için anne ve baba adayına büyük görevler düşmektedir. Her şeyden önce anne adayının normal doğum konusunda ikna olması ve bu yöntemi benimsemesi gerekmektedir. Buna ek olarak, anne adayının doğru nefes alma tekniklerini uygulaması şarttır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.