Gör&Sin Blog

Mol Gebelik Nedir?

Mol Gebelik, hamilelik sürecinde korkulan en önemli hastalıkların başında gelmektedir. Farklı farklı nedenlerden ortaya çıktığı düşünülen bu rahatsızlığın birçok çeşidinin bulunmasının yanında henüz nedeni tam olarak belli değildir. Halk arasında “Üzüm Gebeliği” olarak anılan bu rahatsızlık, beraberinde birçok belirti ve erken teşhis için imkanlar sunmaktadır.

Mol Gebelik’in “Üzüm Gebelik”i diye adlandırılmasının temel sebebi, plasentanın rahim içerisinde içi su dolu keseciklere dönüşerek rahimden atıldığı sırada, üzüm taneciklerini andırıyor olmasıdır.

Mol Gebelik Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Mol Gebelik rahatsızlığının nedenleri tam olarak bilinmese de yapılan araştırmalara göstermektedir ki, Sosyal ekonomik durumları düşük ve beslenmesi kötü olan kadınlarda daha fazla görülmektedir. Geniş bir çerçeveden bakıldığı takdirde de Asya’da bu durumun daha yaygın olduğu araştırmalarda yer verilmektedir.

Mol Gebelik Sürecinde Neler Yapılmalıdır?

Mol Gebelik, rahatsızlığın çeşitlerine bağlı olarak 6 hafta ile 3 ay arasında tespit edilebilmektedir. Bu noktada hamile kalan bireyin erken teşhis için hamilelik bulguları ortaya çıktıktan sonra sürekli olarak hekimlere müracaat etmesi olacaktır. İlerdeki safhalarda Mol gebeliğinin kansere dönüşmesi söz konusu olabileceği için bireyin hayati tehlikesi ile karşılaşılabilir.

Hastaların Mol Gebelik rahatsızlığının tekrar etmemesi adına 1 boyunca takip edilmesi gerekmektedir. Bu süreçte hastaya doğum kontrol hapları verilerek hamile kalmaması sağlanmaktadır. Çünkü hastalığın bir daha tekrarlanması gibi bir durumla ilk sene içerisinde karşılaşması büyük bir olasılıktır.

Aynı zamanda Mol Gebelik rahatsızlığını yaşayan bireylerin, bir daha bu rahatsızlığa yakalanma oranları diğer bireylere göre yaklaşık olarak 10 kat daha fazladır. Bu yüzden hekimlere sık sık başvurmalı ve gerekli kontroller, tedaviler için yardım alınmalıdır.

Mol Gebelik Tedavisi Nasıldır?

Bu rahatsızlık sürecinde tedavi yöntemi şudur: Genek anestezi yardımıyla rahim ağzı kürtaj ve düşük gibi genişletilerek  rahmin içerisindekiler boşaltılır. Bu yöntemle %10- %15 civarında büyüme durdurulamamaktadır. Bu noktada birey takibe alınır ve kandaki hCG oranı düşene dek doğum kontrol haplarıyla hamile kalmaması için çaba gösterilmektedir.

Hastanın bir yolunca hamile kalmaması tavsiye edilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.