Gör&Sin Blog

Mol Gebeliği (Üzüm Gebeliği) Nedir?

Halk arasında sıkça söz edilen Mol Gebeliği, “Üzüm Gebeliği” adıyla anılmaktadır. Plasentanın rahim içerisinde, üzüm taneciklerine benzeyerek vajinadan atıldığı için halk arasında böyle bilinmektedir. Rahim içerisinde üzüm taneciklerini andıran plasentalar bol miktarda bulunmaktadır.

Mol gebelik de birey hamile kalmaktadır ancak genetik problemlerden dolayı gelişim gösterememektedir.

Mol Gebeliğin Kaç Çeşidi Bulunmaktadır?

Mol Gebeliğin bilindiği kadarıyla 2 çeşidi bulunmaktadır. Parsiyel Mol ve Komplet Mol olarak ayrılan bu rahatsızlıkların dereceleri farklıdır. Parsiyel Mol’un tanımı kısaca şöyle yapılabilir: rahim içerisindeki plasentaların içi şişmiştir ve su ile dolu keselere benzemektedirler. Aynı zamanda hem Mol’e  hem de bebeğe ait organların gelişimi görülmektedir. Komplet Mol’da ise genetik yapının çökmesi gibi bir durum ile karşılaşlır. Bunun sebebi, normalde bir yumartanın içine tek sperm girebiliyorken Komplet Mol rahatsızlığında, bir yumurtanın içerisine iki sperm girmektedir. Komplet Mol’un Parsiyel Mol’den farklılıklarından biri, Komplet Mol’da bebeğin oluşmuyor olmasıdır.

Mol Gebeliğin Belirtileri Nelerdir?

Mol Gebeliğin birden çok belirtisi vardır. Bu belirtilere tanı koyma işini ancak uzman hekimlerin yapması gerekmektedir. Fakat doktorların bireydeki bu rahatsızlıkları önceden tespit edebilmesi adına sık sık kontrollere gitmesi doğru olacaktır.

Tanının konulması için dikkatli ve detaylı bir inceleme söz konusudur. Bu evrede ilk araç ultrason olacaktır. Farklı rahatsızlık çeşitlerinden dolayı bulgular da değişmektedir.

Mol gebeliğin tanısı 6 hafta içerisinde konulabilmektedir. Bunun sebebi bebeğe ya da cenine ait dokulara rastlanmıyor olmasıdır. Fakat rahatsızlığın çeşitleri olduğu için bu süre değişkenlik gösterebilmektedir. Örnek olarak Parsiyel Mol rahatsızlığı varsa 3 aya kadar da tespit edilemeyebilir.

Kandaki yüksek oranda HCG’nin varlığı da rahatsızlığın bulgularından biridir. Yumurtalıkların normalden daha yüksek düzeyde genişlediği görülmektedir. İdrardan protein gelmesi ve kandaki yüksek basınç rahatsızlığı ele veren birkaç bulgudandır.

Mol Gebeliğin Tanısı İçin Ne Yapılmalıdır?

Mol Gebeliğinin tanısı için geçen süreçte en önemli kontrol araçları ultrasonografik ve kan testleri olacaktır.

Kandaki HCG seviyesi de tahliye edildikten sonra sürekli olarak kontrol edilmelidir. Eğer kanseri tetikleyen bir durum söz konusu olursa bireyin hayatı tehlikeye girebilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.