Gör&Sin Blog

Lohusa Dönemini Daha Sakin Geçirmenin İpuçları

Her fırsatta dinlenmeye çalışın!

Günlük işler, bebeğin bakımı derken çoğu zaman yorgun ve uykusuz olacaksınız. Böyle zamanlarda aile büyüklerinizden ve yakınlarınızdan yardım isteyin. Bebeğinizi her uyuttuğunuzda her şeyi bir kenara bırakın ve sizde uyuyun!

  • Sağlıklı beslenin!

Bol vitaminli besinler tüketin. Bu sizin ve bebeğiniz için oldukça faydalı olacaktır. Ara öğünlerde sağlıklı atıştırmalıklar yiyin. Sizi rahatlatacak hafif yiyecekler tercih edin. Doğum sonrası kilolarınızı düşünerek yemeğinizi kesmeyin. Her zaman kendiniziz ve bebeğinizin sağlığını düşünün.

  • Estetik kaygılardan kaçının!

Fırsat buldukça egzersizlerinize devam edin. Bu hem sağlığınız açısından hem de lohusa döneminde oluşan psikolojiniz açısından iyi olacaktır. Ağır sporlardan uzak durun! Ruhunuza ve bedeninize iyi gelecek şeyleri yapın. Bebeğinizle yürüyüşe çıkın, meditasyon ve yoga yapın. Doğum sonrası oluşan sarkmalardan endişe etmeyin ve bunları toparlayacak egzersizlere başvurun. Çevrenizden vücudunuza karşı gelen eleştirilere kulak asmayın. Unutmayın siz bir anne olarak her halinizle güzelsiniz!

Sütünüzün yetmeyeceğinden endişe etmeyin!

Her annenin doğum sonrası lohusalık döneminde korktuğu başlıca şey sütünün bebeğine yetmeyeceğini düşünmesidir. “Bebeğim aç kalıyor”, “ Onu doyuramıyorum”, “Yetersiz bir anneyim” gibi düşüncelerden uzak kalarak kendinizi öncelikle sakinleştirin. Doğumun hemen ardından hem annenin deneyimsizliği hem de bebeğin emme gücünün gelişmemesinden dolayı daha az süt gelebiliyor. Zaman geçtikçe üretim artıyor ve alışma süreci başlıyor. Sütünüzü arttırıcı şeyler yaparak kendinizi destekleyebilirsiniz. Su ve yeterli protein alımı bunun başlıca faydalarından. Bol sıvı tüketin, sakin kalın ve bebeğinizle doyasıya bu anı paylaşın!

  • Sıcak oturma banyosu yapın!

Normal doğum sonrasında perine bölgesinin, bakımı oturma banyoları, hemoroid ve kabızlık gibi sorunların tedavisinin ve ağrının azalmasında faydalı oluyor. Antiseptikli oturma banyolarıyla ağrılardan ve enfeksiyonlardan kurtulacağınız gibi rahatlamada sağlayacaksınız.

Doğum sonrası depresyonuna “Baby Blues”  dikkat!

Aşırı yorgunluk ve tükenmekle birlikte gelen doğum sonrası hormonal değişime paralel bir depresyondur. İstatistiklere göre %70-80 annede lohusalık üzüntüsü, %10-13 ise lohusalık depresyonu görülüyor. Böyle bir durumda anneler kendilerini çok çaresiz hissediyor. En büyük yardımcı faktör burada baba oluyor. Babanın anneye ve bebeğe olan yardım ve bağlılığı anneleri çoğu zaman iyi hissettiriyor. Tabi büyüklerden ve yakınlardan yardım ve destek almak da önemli bir rol oynuyor. Böyle bir durumda ailecek ve bebeğinizle aktivelerde bulunun. Bebeğinizle yalnız kaldığınızda onunla sakin müzikler dinleyin, ona bebek egzersizleri yapın ve onun sıcaklığını kucağınızda hissedin. Tüm bunlar bile ne kadar şanslı olduğunuz size hatırlatarak sizi mutlu edecektir!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.