Gör&Sin Blog

İkiz Gebelik Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

İkiz Gebelik Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey, İkiz Gebelik Nedir? Belirtileri Nasıl Olur? İkiz gebelik belirtileri, ikiz gebelik genetik midir? daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

İkiz gebelik hayali kuran pek çok kadın bulunur ancak hayal gerçeğe döndüğü anda endişeler, kaydılar ve sorular da artar. İkiz gebelik hakkında her şey yazısı ile merak ettiğiniz tüm soruların cevabını öğrenebilir, stresinizi azaltabilirsiniz.

İkiz Gebelik Nedir? Belirtileri Nasıl Olur?

Doğal yollar ile oluşan gebeliklerin 80’de birinde çoğul gebelik görülebilir. Çoğul gebelikler arasında en sık rastlanan durum ikiz gebeliklerdir, rahim içerisinde birden fazla bebeğin gelişmesi durumu ikiz gebelik olarak adlandırılır. İkiz gebelik tüp bebek tedavisi ve ilaç ile yapılan tedavilerde daha fazla görülebilir.
Yumurta, döllendiğinde bölünürse tek yumurta ikizi; birden fazla yumurta döllendiğinde ve rahimde ayrı ayrı geliştiğinde çift yumurta ikizi gerçekleşir. Çift yumurta ikizlerinde kardeşler arasında aynı gen paylaşımı olmadığı için cinsiyet ve görünüşler farklı olur ancak tek yumurta ikizlerinde cinsiyet ve görünüş aynıdır.


İkiz gebelik belirtileri normal gebelikler ile aynı sayılabilir ancak tüm semptomlar iki kat daha fazla yaşanır. Aşırı mide bulantısı, olması gerekenden daha fazla kilo almak ve sürekli idrar ihtiyacı hissetmek en yaygın belirtilerdir.
İkiz gebelik %100 genetik değildir fakat aile içinde çoğul gebelik durumları yaşandıysa çift yumurta ikizleri ihtimali de artış gösterir. Tek yumurta ikizleri ise dünyada tüm toplumlarda hemen hemen aynı oranlarda görülür ve genetik faktörler ile ilgisi bulunmaz.
İkiz gebelik doğumları daha erken olabilir ve sezaryenle gerçekleştirilebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.