Gör&Sin Blog

Hangi Doğum Yöntemini Tercih Etmeli

Gebelik dönemi vücudunuzun bebeği dünyaya getirmeniz için hazırladığı bir dönemdir. Gebelik süresince bebek ile ilgili planlar yapılır ve anne adayı neredeyse 9 ay boyunca bu anı düşünür. Gebelik süresince tahmin edilmesi zor sorulardan bir tanesi de doğumun hangi yolla gerçekleşeceğidir. Bildiğiniz üzere doğum normal ve sezaryen olmak üzere iki şekilde gerçekleşmektedir. Normal ya da natürel doğum, vajinal şekilde gerçekleşirken, sezaryen doğum bebeğin ameliyat ile içeriden alınması olarak gerçekleşmektedir. Anne adayının da 9 ay boyunca en çok düşündüğü konuların başında doğumunun nasıl gerçekleşeceği yer almaktadır.

Hangisi Sağlıklı?

Doğum yöntemleri pek çok kadının en çok tartıştığı konulardan birisi olsa da natürel yollarla doğumun en sağlıklısı ve ideal olduğunu söylemek mümkündür. Bununla beraber, normal doğum için şartların uygun olmadığı durumlarda sezaryen çok daha iyi bir seçenek olacaktır. İki doğum tipinin de kendi içerisinde avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Çoğu zaman anne normal doğum ile doğum yapamadığında kendisini adeta eksikmiş gibi hissetmektedir. Ancak bu durum asla bu şekilde yorumlanmamalıdır. Doğum tipine doktorunuz ile işbirliği halinde karar vermeniz kendiniz için yapabileceğiniz en büyük iyiliklerden birisi olabilmektedir. Normal doğumda, annenin doğum sonrası toparlanabilmesi sezaryen doğuma göre çok daha kısa sürüyor olsa da sezaryen doğumda da genellikle çok daha az acı çekeceğinizi söylemek mümkün olacaktır.

Sezaryen Doğum Tehlikeli Midir?

Doğum yöntemlerinden birisi olan sezaryenin tehlikeli olduğu ne yazık ki halen bir hurafe olarak doğum yapacak olan kadınlara söylense de normal doğumun her kadının vücudu için uygun olmadığını, zaman zaman da anlık şartların normal doğuma imkan sağlamayacağını es geçmemek gerekir. Bu sebepten ötürü normal doğum ya da sezaryen doğum yapıp yapamayacağınıza doktorunuz ile karar vermeniz gerekmektedir. Sezaryen doğumda toparlanmanız genellikle normal doğuma kıyasla biraz daha uzun sürse de vücudunuz için sezaryen doğum uygunsa siz de doğumunuzu sezaryen yolla yapabilirsiniz. Bu noktada doktorunuz ile iş birliği halinde olmanız oldukça elzemdir. Sizin için en doğru doğum metodunu doktorunuz belirleyecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.