Gör&Sin Blog

Hamileyken Oruç Tutulur mu?

23.05.2019
487

Hamileyken Oruç Tutulur Mu? Bebeğime Zarar Verir Mi?

Anne adaylarının ramazan ayının gelmesi ile birlikte en fazla sordukları soruların başında gelmektedir. Peki hamileyken oruç tutulur mu? Oruç tutmak bebeğe zararı varmı? Hamileyken oruç tutmasam islamiyete göre ne yapmam gerekiyor?

Ramazan ayının bereketi yine çevremizde bir çok ahengi bir araya getirdi, dünyanın heryerinde farklı renkleri buluşturan ramazan ayı ülkemizde’de bir çok kişiyi bir araya getiriyor. Akraba ziyaretleri, aile buluşmaları hatta televizyonlar bile daha renkli oluyor sizcede öyle değil mi?

Hamileyken oruç tutulur mu? Ne yapmam gerekiyor?

Anne adaylarının zor zamanlar geçirdiği bu dönem ile ilgili olarak hekimlerin ortak noktada birçok konuda birleşmiştir. Genel itibari ile birlikte, hamilelik döneminde bir çok durumun anne üzerinde olan yükü artacağı için oruç tutulmaması yönündedir, kusma bulandı, halsizlik, ani ruhsal değişiklikler anne adayını fazlasıyla yormaktadır. Genel olarak hamileyken oruç tutmamak daha ortak bir görüştür.

Sadece kendinizi değil aynı zamanda bebeğinizide düşünmenin zamanıda bu dönem.

İslamiyete göre hamileyken oruç tutulur mu?

İslamiyete göre bunun ile ilgili olarak farklı görüşler mevcuttur.

Bu durumda anne adayının niyet ederek bir fakiri veya tutamadığı gün kadarını bir fakire öder kazancından. Bir kısım alimlerde herhangi birşey yapmaya gerek yok denilmektedir.

Oruç tutan hamileler varmı ?


Dünya genelinde bir çok kişinin olduğu gibi ülkemizdede bazı hamile anne adayları belirli dönem içerisinde oruçlarını tutuyor, bazı görüşlere göre bu dönemde bebeğe zarar edilmedi yönünde birleşen hekimlerde var, lütfen doktor kontrolünde olunuz. özelikle bazı gebelik dönemi diğer kişilere göre daha hassas dönemler olmaktadır. Bu durumda asla ne kendinizi nede bebeğinizi zora sokmayınız.

Ramazan ayında oruç tutan anne adayı ne yemeli?

Hamilelik döneminde anne adayları oruç tutmak istiyor olabilirler, oruç tutmak isteyen anne adayları gebelik dönemlerine göre farklı şekilde beslenmektedir, doktorunuzun istemiş olduğu diyetleri uygulayınız eğer sağlık sorununuz var ise oruç tutmamanız daha iyi olacaktır.

Hamilelikde diyet ve beslenme konumuzu okumak için tıklayın

Yukarıda olan bilgiler tıbbi değil bilgi amaçlıdır doktor kontrolünde olduğunuzdan emin olun.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Sezen Aksak dedi ki:

    ben tutuyorum dokturuma sormamıştım, dün doktora gittim bana neden tutuyorsun bebeğin değerlerini için önemli dedi, allah göstermesin günah mı diye çok korkuyorum halen ama tutmuyorum.

  2. Duru su dedi ki:

    Benimde doktorum tutulmaması için karar vermişti bebeğin sağlığı için.