Gör&Sin Blog

Hamilelikte Yorgunluğu Geçirecek Besin Önerileri

Anne adaylarının gebelik döneminde yaşamış olduğu sorunların başında halsizlik ve yorgunluk gelmektedir. Bilhassa birinci ve üçüncü trimester dönemlerinde söz konusu halsizliğe sıklıkla rastlanmaktadır. Hormon değişiklikleri, gebeliğe psikolojik olarak alışamama gibi sebeplerden dolayı özellikle ilk üç aylık dönemde anne adaylarının kendilerini çok yorgun hissetmesi normaldir. Peki, yorgunluk ve halsizlik sorununu çözmek adına hangi besinlerin sıklıkla tüketilmesi gerekir?

Gebelikteki Halsizliği Giderecek Besinler Nelerdir?

Hamilelik döneminde kendini daha zinde hissetmek isteyen anne adaylarına ilk olarak yumurta yemelerini önerebiliriz. Yumurta; en kaliteli protein kaynağı olarak bilinmektedir. Hücre yenilenmesi ve doku onarımında proteinin önemli bir işlevi bulunmaktadır. B12 vitamini eksikliği yaşamamak isteyenlerin ilk tercihi kesinlikle yumurta tüketmek olmalıdır.

Yulaf ezmesi; glisemik indeksi düşük olan besinler arasında bulunmaktadır. Bu gibi besinlerin kan şekerini yavaşça yükselterek vücuttaki enerji dengesini daha uzun süreye yayması söz konusu olmaktadır. Yulaf ezmesinin içerisinde B grubu vitaminleri bulunmaktadır. Söz konusu vitaminlerin enerji metabolizmasından sorumlu olduğunu hatırlatmak gerek!

Ispanak; içerisinde barındırdığı potasyum, magnezyum ve demir gibi maddelerden dolayı gebelik döneminde halsizlik ve yorgunluk gibi sorunların oluşmasının önüne geçmektedir. Buna ek olarak, vücut performansının artmasında önemli bir işlevi bulunmaktadır. Ispanağın sebze yemeği olarak tüketilmesi oldukça uygun bir öğün olacaktır.

Hamilelikte halsizliği giderecek besin önerileri arasında yoğurt bulunmaktadır. Yoğurt; oldukça iyi bir protein kaynağıdır. Buna ek olarak, kabızlıktan tutun da vücut direncinin artmasına kadar birçok konuda fayda sağlamaktadır. Her ana öğünün yanında bir kase yoğurt tüketilmesi, doğru bir öğün tercihi olacaktır.

Tüm bu besinlere ek olarak gebelik döneminde bol bol mercimek tüketmek gerekir. Mercimek; karbonhidrat kaynağı olarak ideal bir besin olmasıyla tanınmaktadır. Bunun yanı sıra, protein ve posa için de mercimek tüketmenin doğru olacağını söylemek gerekir. Magnezyum eksikliğini gidermek adına kabak çekirdeği tüketmek gereklidir. Magnezyumun bilhassa enerji üretimi konusunda ne kadar önemli olduğunu belirtmek şarttır.

Bunun dışında, antioksidan özelliğine sahip olan kivi ve demir eksikliğinin giderilmesini sağlayan yağsız kırmızı et; halsizlik sorunlarının çözülmesine faydalı olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.