Gör&Sin Blog

Hamilelikte Yorgunluğu Bitirme Yolları

Yorgunluk hissi hamilelik dönemi boyunca sürebilen rahatsızlık verici durumlar arasındadır. Bu dönemi daha kolay bir şekilde atlatmak ve yorgunluğa karşı önlem alarak yorgunluk atılabilir. Hamile kadınlarda yorgunluğu bitirmek için yapılması gerekenler ise şu şekilde sıralanıyor:

Günlük Programınızı Ayarlayın

Gereksiz şekilde yapılan sosyal toplantılar ve sıklıkla yapılan ev temizlikleri yorgunluğun artmasına neden olacaktır. Bu konuda iyi bir sonuca varabilmek için mümkün olduğu kadar bunların sayısında sınırlandırmaya gidilmesi gerekir. Haftada en az bir iki gün dinlenmeye özen göstermek yorgunluk sorunundan kurtulmak için ideal olacaktır.

Doğru Beslenmeye Özen Gösterin

Hamilelik döneminde kalori alımına özen göstermeye bakmalısınız. Özellikle günlük alınacak kalori miktarını işlenmiş gıdalar ve abur cubur yerine daha sağlıklı gıdalarla doldurmanız yeterli olacaktır. Bunun için meyve sebze ağırlıklı olarak beslenmeye özen göstermeli, bakliyat ve süt gibi hamilelik sırasında sıklıkla önerilen gıdalara yönelmeye devam etmelisiniz. Buna ek olarak günlük sıvı alımı da kadınların mutlaka dikkat etmesi gereken konuların başında bulunuyor. Kafein kullanımını mümkün olduğu kadar sınırlı bir hale getirerek daha çok su tüketimini gündeme almanız gerekir.

Düzenli Egzersiz Yapın

Her gün düzenli olarak yapılan 20 ile 30 dakika aralığındaki egzersizler, kendinizi daha dinç hissetmenize yardımcı olacaktır. Bu sayede kendinizi her zamankinden daha enerjik hissedebilirsiniz. Bunun yanında düzenli egzersizin doğumu kolaylaştırıcı etkileri de uzmanlar tarafından bildirilmektedir.

Gün İçinde Şekerleme Yapın

Günlük olarak çok fazla konu ile haşır neşir oluyorsanız, gün içinde kendinizi daha yorgun hissetmeniz normal bir durum olabilir. Bu nedenle yorgunluğu bitirmek ve kendinizi daha dinç hissedebilmek adına kısa şekerlemeler yapmanız daha mantıklı bir konu olarak karşınıza çıkmış olacaktır. Öte yandan yatağa gitme saatini biraz daha erken bir vakite alabilir ve bu şekilde sabah kalktığınızda kendinizi biraz daha dinç bir şekilde hissetme fırsatını ortaya çıkarabilirsiniz. Yani gün içinde var olan yorgunluğu atmak için kendinize kısa mola süreleri bırakmak daha yerinde bir karar olacaktır. Bu şekilde diğer işler için enerjiyi de bulmuş olursunuz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.