Gör&Sin Blog

Hamilelikte Yoga Yapmak

Gebelik; bir kadının hayatı boyunca yaşayabileceği en zor süreçlerden birisidir. Anne adaylarının bu dönemde hem fiziksel hem de psikolojik olarak zorlu bir süreç atlattıkları bilinmektedir. Buna ek olarak, aynı durum baba adayları için de geçerlidir. Sonuç olarak, gebelik döneminin verimli ve sorunsuz bir şekilde atlatılması adına bilhassa spor ve egzersiz yapılması gerekmektedir.

Yoga; hem hamilelikte hem de hamilelik sonrasında aile bireylerinin ruhsal açıdan rahatlamasını ve dinginliğe ulaşmasını sağlayan bir aktivitedir. Aile bireylerinin iç huzuru yoga sayesinde sağlanacaktır. Anne adaylarının hamilelik dönemlerinde yoğun hormonal değişimlerden dolayı fiziksel açıdan kendilerini rahatsız hissetmesi son derece normaldir. Bu dönemde, anne adaylarının vücutlarının ağırlık merkezinin değişmesi söz konusu olmaktadır. Bu sebepten dolayı, hamileliğin zor taraflarından ziyade eğlenceli geçirilmesi amaçlanmalıdır. Bu noktada, hamilelikte yoga yapmanın önemi ortaya çıkmaktadır.

Hamilelikte Yoga Yapmanın Faydaları

Yoga; yaşam enerjisini ortaya çıkaran faydalı bir aktivitedir. Kişinin kendini rahat hissettiği her zaman diliminde yoga yapması mümkündür. Yoga sayesinde her şeyden önce dingin, huzurlu ve ferah bir atmosfer meydana gelir. Bu atmosfer; bebeğin sağlıklı gelişimi adına oldukça faydalıdır.

Gebelik döneminde fiziksel kondisyonunu korumak isteyenlerin yoga yapması tavsiye edilmektedir. Buna ek olarak, hamilelik dönemindeki duruş bozukluklarının giderilmesinde yoganın faydalı etkisi bulunmaktadır. Solunum ve dolaşım sistemlerinin yoga sayesinde eskisinden daha güçlü olduğu yapılan araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır.

Hamilelikte yoga yapmanın faydalarından birisi bu döneme özgü bulantı ve kusmaların azalması olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra, anne adaylarının bu dönemde yaşadığı en büyük sıkıntı, hiç şüphesiz vücutta meydana gelen ödemlerdir. Söz konusu ödemler yüzünde vücutta yaşanan şişlikler belirgin hale gelmektedir. Ancak, yoga sayesinde söz konusu ödemlerin ve krampların azalması mümkün olmaktadır.

Yoga; birçok kişi tarafından karın kaslarının güçlendirilmesi adına yapılmaktadır. Bu dönemde yapılan yoga karın kaslarının güçlenmesine ve bağırsak hareketlerinin rahatlamasına neden olacaktır. Ayrıca, yoganın iştahı kontrol alma gibi bir özelliği daha bulunmaktadır. Sonuç olarak, hamilelik dönemini sağlıklı, enerjik ve mutlu geçirmek isteyen anne adaylarının kesinlikle yoga yapması gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.