Gör&Sin Blog

Hamilelikte Yalancı Kasılmalar

Hamilelik dönemi, bebeğinizi her an beklediğiniz, adeta ‘hop oturup hop kalktığınız’ bir dönemdir. Bu dönemde meydana gelen kasılmalar, doğuma yakın olması durumunda ciddiye alınabilir. Doğuma yakın kasılmalar bazen gerçek kasılma iken bazen de yalancı kasılmalar olarak karşımıza çıkmaktadırlar. Pek çok hamile kadın bu kasılmaların gerçek mi yoksa yalancı kasılma olup olmadığını anlayamazlar. Bu sebepten ötürü pek çok kadın yalancı kasılmaları gerçek kasılma sanarak doktora gitmektedir. Yalancı kasılmaların gerçek kasılmalardan ayırt etmeniz birçok yolu bulunmaktadır.

Yalancı Kasılma Nedir?

Braxton Hicks kasılmaları sıklıkla gerçek doğum sancıları ile karıştırılabilmektedir. Pek çok kadın bunu hissettiğinde gerçek doğum sancısı olduğunu düşünüp doktora gitmektedir. Bu kasılmaların neden meydana geldiği henüz bilinmemekle beraber rahmi doğuma hazırladığı bilinmektedir. Rahmin sertliğini artırması ve fetüse kan akışı sağlaması bu kasılmaların başlıca özellikleri arasında yer almaktadır. Bu kasılmalar aslında pek çok kadına korku veriyor olsa da Braxton Hicks kasılmaları aslında korkmanız gereken kasılmalar arasında değildir. Bu kasılmalar genellikle gebeliğin 6. Ayından itibaren görülmektedirler. Yine de bu kasılmaları yaşadığınız andan itibaren doktorunuz ile iletişim halinde olup görmüş olduğunuz belirtileri kendisi ile paylaşmanız gerekmektedir. Böylece gebeliğinizdeki sancılar kontrol altında tutulabilmektedir.

Aradaki Farkı Nasıl Anlayacağım?

Yalancı doğum kasılmaları gerçeğine kıyasla hem şiddet hem de meydana gelme sıklığı açısından farklılık göstermektedir. Aradaki farkı anlamak için kendinizi iyi dinlemelisiniz. Bu kasılmalar aniden ortaya çıkabilir ve gerinme hareketi yaptığınızda ortadan kaybolurlar. Bu açıdan bakıldığında, Braxton Hicks gerçek doğum sancılarından kolay bir şekilde ayrılabilir. Gerçek doğum sancıları önceleri her bir saatte bir başlamakla beraber zaman içerisinde kasılmaların sıklığı kısalır, şiddetleri artar. Böyle bir durum ile karşı karşıya kaldığınızda sakin olmalı ve nefes pratikleri yapmalısınız. Nefes pratiklerinden sonra da kasılmalarınız halen geçmedi ise bu noktada doktorunuzu aramanız gerekmektedir. Çünkü sıklığı artan ve şiddetleri de artık can acıtmaya başlayan kasılmalar, gerçek doğumun habercileri olarak yorumlanabilmektedir. Doktorunuz ile iletişime geçerek doğumun başlayıp başlamadığı bilgisini alabilirsiniz. Gerçek kasılmalar ve yalancı kasılmalar arasındaki farkı böylece anlayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.