Gör&Sin Blog

Hamilelikte Verimli Bir Uyku İçin Neler Yapılmalıdır?

Gebelik dönemindeki en büyük sorunların başında anne adaylarının yaşamış olduğu uyku sorunları gelmektedir. İyi bir uyku düzeninin ve kaliteli bir uykunun günlük hayatı ne kadar etkilediği herkes tarafından bilinmektedir. Uykunun önemi, gebelik döneminde daha çok artmaktadır. Peki, uykusuzluk sorununu çözmek adına anne adayları neler yapmalı?

İyi Bir Uykunun Sırları

Her şeyden önce anne adaylarının yaşamış olduğu hormon değişikliklerinin uyku düzenlerinin bozulmasında etkili olduğunu söylemek gerekir. Bu dönemde, genişleyen rahim, idrar torbasına baskı yapmaktadır. Bu yüzden, anne adayları, gece boyunca idrara çıkmak zorunda kalırlar. Sonuç olarak, uykusuz bir gece, anne adaylarını beklemektedir. Ancak, bilhassa hamileliğin ilk üç ayında anne adaylarının yine hormon değişikliklerinden dolayı daha çok uyuduğunu eklemek gerekir. Yukarıda anlatmış olduğumuz durum, hamileliğin ilerleyen aylarında görülmektedir.

Uyku problemi yaşayan anne adaylarının her şeyden önce bulundukları ortamı uykuya uygun hale getirmesi şarttır. Televizyon ve bilgisayar gibi rahatsız edici unsurlar kapatılmalıdır. Buna ek olarak, oda sıcaklığının uygun seviyede olması gerekir. Ayrıca, odanın karanlık olmasına dikkat edilmelidir.

Rahat bir uyku çekmek isteyen anne adaylarının uykudan önce ılık bir duş alması tavsiye edilmektedir. Buna ek olarak, anne adayları, rahatlatması adına eşlerinden onlara masaj yapmasını talep edebilirler. Bunun dışında, anne adaylarının kafein içeren içecekler tüketmekten kaçınması elzemdir. Bilhassa akşam saatlerinde çay, kahve ve kola gibi içeceklerden kesinlikle uzak durulmalıdır. İsteyen kadınlar, yatmadan önce bir bardak süt içebilirler.

İyi bir uykunun sırrı; beslenme düzeninden geçmektedir. Anne adaylarının akşam yemeklerinde yağlı, baharatlı ve kızarmış yiyeceklerden uzak durması şarttır. Bunun dışında, porsiyon büyüklüğü, midenin rahat etmesi adına önem taşımaktadır. Bu yüzden, sık ve az yenmelidir.

Tüm bunlara ek olarak, anne adaylarının yatmak için ideal bir saat belirlemesi gerekir. Söz konusu saate düzenli olarak uyulduğu takdirde uyku saatlerinde düzen oluşturulacaktır. Buna ek olarak, anne adaylarının kendilerini yormadan egzersiz yapması tavsiye edilmektedir.

Sonuç olarak, tüm bu detaylara uyulduğu ve uygun yatış pozisyonu belirlendiği takdirde gebelik döneminde uyku konusunda hiçbir sıkıntı yaşanmaz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.