Gör&Sin Blog

Hamilelikte Vajinal Akıntı

Kadınların her ay yumurtlama döneminde vajinal akıntıyla karşılaşmaları normaldir. Ancak, gebelik dönemindeki vajinal akıntının normalden farklı olduğunu söylemek gerekir. Gebelik dönemindeki bir kadının vücudu değişimler geçirmektedir. Söz konusu değişimler arasında en belirgin olanı ise vajinal akıntıda yaşanmaktadır. Gebelik döneminde kadınlarda görülen vajinal akıntıların sayısı gözle görülür şekilde artmaktadır.

Hamilelikte vajinal akıntının artmasının normal karşılanması gerekir. Bunun sebebi, östrojen hormonunun bu dönemde artış göstermesidir. Ancak, hamilelik dönemindeki akıntının sebebi her zaman östrojen hormonu olmayabilir. Farklı sebeplerden dolayı vajinal akıntıların meydana gelmesi normaldir. Bu tip bir durumdan endişelenen anne adaylarının vakit kaybetmeden doktora görünmesi gerekmektedir.

Hamilelikteki Vajinal Akıntının Özellikleri

Gebelikte ortaya çıkan vajinal akıntının renginin beyaz veya sarı olması normaldir. Buna ek olarak, söz konusu akıntının daha koyu renkli olmasına rastlanmaktadır. Hamilelik dönemindeki vajinal akıntıyla hamilelik öncesindeki vajinal akıntının görüntü, renk ve koku bakımından farklı olması normal karşılanmalıdır. Çünkü, gebelik döneminde yoğun bir şekilde hormon değişimi yaşanmaktadır.

Gebelik döneminde anne adaylarının iç çamaşırında beyaz renkli ve hafif kokulu bir akıntı görülmektedir. Söz konusu akıntıya tıp dilinde lökore adı verilmektedir. Bu dönemde vajinal akıntının normalden daha fazla olmasının sebebi, hamilelik hormonlarının genişleyen vajina duvarına yapmış olduğu etkidir. Bu baskıdan dolayı kaslara giden kan akışı artmaktadır. Söz konusu kan akışının yoğun vajinal akıntıya sebep olduğu bilinmektedir.

Gebelik dönemindeki vajinal akıntı; halk arasında beyaz akıntı olarak bilinmektedir. Beyaz akıntının gebelik süresince artması veya azalması mümkündür. Gebelikteki vajinal akıntının doğum sonrasında da bir müddet devam etmesi söz konusu olmaktadır. Ancak, bu akıntının normalden farklı olarak, kanlı olmasına rastlanmaktadır. Söz konusu akıntının zamanla beraber rengi açılmaktadır. Genel olarak ifade etmek gerekirse, gebelikteki vajinal akıntı; gebelikle beraber başlar ve gebeliğin sonlanmasından sonraki iki ile dört hafta ertesine kadar devam eder.

Gebelikteki akıntıyı durdurmak adına kesinlikle vajinal tampon kullanılmamalıdır. Çünkü, tampon kullanıldığı durumlarda vajina içerisinde bakterilerin üremesi söz konusu olmaktadır. En doğru yöntem ise ped kullanılarak akıntının renginin ve kokusunun takip edilmesidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.