Gör&Sin Blog

Hamilelikte Uzak Durulması Gereken Gıdalar

Sağlıklı bir beslenme planının yapılması hayatın her döneminde olduğu gibi, hamilelik döneminde de oldukça önemli konulardan biridir. Bu dönemde birtakım alışkanlıklara veda edilerek daha sağlıklı gıdalara yönelmeye özen gösterilmedir. İşte bu zorlu süreçte hamilelerin uzak durması gereken gıdalar:

Hamilelikte abur cubur yemek zararlı mı? öğrenmek için linke tıklayınız dikkatinizi çekebilir.

Cips ve Kızartmalar

Bilim adamları patates cipsi ve kızartma gibi akrilamid maddesini içeren gıdalardan hamilelerin uzak durmasını öneriyor. Sebebi ise bu maddenin sinir sistemine hasar vermesidir. Patates cipsinin aksine, fırında patates gibi yöntemler tercih edilebilir. Özellikle hamile veya emziren anneler için pek çok faydalı etkisini sayabilmek mümkün bir hale gelecektir.

Kabuklu Deniz Ürünleri

Karides, istiridye, mide gibi deniz ürünlerinin hamilelik süreci boyunca yenmemesi gerekiyor. Bu deniz ürünlerinde var olan salmonella nedeniyle gebelerde zehirlenme tehlikesi meydana gelebilir.

Bazı Bitki Çayları

Bitki çayları bilinçli bir şekilde tüketildiğinde oldukça şifalı sonuçlar ortaya çıkarabiliyor. Ancak bunun aksine tesadüfen içilen bitki çayları da pek çok zararlı sonucun ortaya çıkmasına neden olabilir. Özellikle sedef otu, ginseng, fesleğen gibi çeşitli bitkiler rahimde kasılmaya neden olabilir. Bu nedenle bitki çayı tüketmeden önce mutlaka doktordan yardım talep etmek gerekecektir.

Az Pişmiş veya Çiğ Et

Çiğ veya az pişmiş hamilelik sırasınca uzak durulması gereken gıdalar arasında yer alıyor. Sebebi ise bu tarz etlerde toksoplazma riskinin olmasıdır. Bu durum ise doğum kusurlarına veya düşüğe neden olabilir. Tavuk ve etleri pembeliği gidene kadar pişirmek bu nedenle hamile kadınlar için önerilen yollardan biri olarak ön plana çıkar. Öte yandan işlenmiş gıdalardan da bu dönemde hamile kadınların uzak durması tavsiye ediliyor.

Çiğ veya Az Pişmiş Yumurta

Bu tarz yumurta çeşidi salmonella denilen bakteri çeşidini bünyesinde bulundurur. Bakteriden kaynaklı olarak enfeksiyonlar meydana gelebilir. Bu türdeki bakterilerde hamilelerde ishal gibi rahatsızlıklara sıklıkla neden olmaktadır. Aynı zamanda zehirlenmelerinde temel nedeninin bu bakteri olduğu bilinen durumlar arasında bulunuyor. Bu nedenle hamilelik sırasında az pişmiş veya çiğ yumurta gibi zararlı gıdalardan mümkün şekilde uzak durulması tavsiye edilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.