Gör&Sin Blog

Hamilelikte Uzak Durulması Gereken Durumlar

Hamilelik döneminde bazı durumlardan kaçınmak bebeğin sağlıklı gelişimi açısından oldukça önemlidir. 40 haftalık dönem boyunca bazı alışkanlıklara ısrarlı bir şekilde devam etmek bebeğin gelişimine olumsuz şekilde etki eder. Bu nedenle hamilelerin bu dönemde aşağıdaki durumlara mutlaka dikkat etmesi doğru bir karar olacaktır.

İlaçlar

Hamilelikte uzak durulması gerekenler arasında ilk sırada ilaçlar yer alıyor. Hamileler için çoğu ilacın uygun olmadığı bilinir. Örneğin antidepresan kullanımının bebeğin gelişimine etki ettiği ve olumsuz olarak seyretmesine neden olduğu bilinen durumlar arasındadır. Bu nedenle çeşitli ilaçları tüketmeden hemen önce doktora danışmak gerekir. Hamile kalmadan önce zaten kullanılan bir ilaç bulunuyorsa, bunu almadan hemen önce doktora danışmakta fayda vardır.

Kahve ve Kola Tüketimi

Hamilelik döneminde kafein almak bebeğin gelişiminin yavaşlamasına neden olacağından oldukça risklidir. Hatta bazen aşırı şekilde kafein alımı düşüğe kadar tehlikeye zemin hazırlar. Vücuttaki demir oranının azalmasına neden olacak kafeinden bu nedenle uzak durulması gerekir. Kafeini bırakmak söz konusu gözükmüyorsa kullanımını sınırlandırmak doğru bir karar olacaktır.

Kötü Beslenme Planları

Hamilelerde beslenme daha önemli konular arasında bulunuyor. Bu dönemde anne ve bebek sağlığı için beslenme konusunda daha özenli davranmak gerekir. Bu dönemde beslenmeye yeterli özeni göstermemek düşüğe kadar yol açabilecek tehlikeler doğurabilir. Bu nedenle konserve gıda türlerinden, tatlandırıcı çeşitlerinden, cıva içeren balık türlerinden, pişmemiş et seçeneklerinden mümkün olduğunca uzak durmak gerekir. Bu dönemde daha sağlıklı bir beslenme planı ortaya çıkarmak için daha çok taze sebze ve meyve tüketmeye özen göstermek lazımdır. Bu sayede bebeğin ihtiyaç duyduğu vitaminler çok daha sağlıklı bir yol üzerinden elde edilebilir.

Hava Kirliliği

Hamilelik sırasında hava kirliliğine sürekli olarak maruz kalmak bebeğin ve annenin sağlığına olumsuz olarak yansıyacaktır. Büyük şehirlerde sıklıkla görülen bu duruma karşı önlem almak için yoğun trafiği bulunan yerlerden kaçınmak faydalı bir getiriye sahip olabilir. Ayrıca bu dönem içinde sigara kullanılan mekanlardan da kaçınılması önerilen durumlar arasında bulunur. Bu sayede çok daha sağlıklı bir hamilelik döneminin geçirilmesi mümkün olacaktır.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.