Gör&Sin Blog

Hamilelikte Uyulması Gerekenler

Hamilelik dönemi en hassas dönemlerden biri olarak bilinir. Bebeği sağlıklı bir şekilde kucağa alabilmek için bazı durumlara dikkat etmek gerekecektir. Özellikle anne adaylarının aşağıdaki durumları dikkate alarak çok daha sağlıklı bir hamilelik dönemi yaşaması söz konusu olabilir.

Tatlandırıcı Tipleri

Suni tatlandırıcılar hamilelerin kaçınması gerekenler arasında ilk sıralarda yer alıyor. İlk üç aylık dönem içinde yasak olan bu tatlandırıcı türleri, sonraki dönemlerde ise kısıtlı miktarda kullanılabilir. Ancak yine de tatlandırıcı konusunda aşırıya kaçmamak lazımdır.

Düzenli Yürüyüş

Hamileler açısından yürüyüşün olumlu etkilere sahip olduğu belirtmek gerekir. Hamileler her gün düzenli yürüyüş sayesinde kendilerini çok daha iyi hissederken, her zamankinden daha dinç olabilirler. Özellikle hamilelik döneminde sıklıkla ortaya çıkan durumlara karşı önlem almak için düzenli yürüyüş tavsiye edilir. Mide bulantısı, baş dönmesi ve kusma gibi olumsuzluklara karşı her gün yürüyüşe devam etmek doğru bir karar olacaktır. Bu sayede çok daha basit bir şekilde tüm şikayetlerin önüne geçmek mümkün olur.

Su Tüketimi

Hamilelikte uyulması gerekenler arasında düzenli sıvı tüketimi bulunuyor. Günlük olarak iki litrelik suyun bu dönemde mutlaka tüketilmesi gerekir. Bu sayede kendinizi çok daha iyi hissederken, selülit gibi olumsuz durumların önüne hızlı bir şekilde geçmiş olursunuz. Aynı zamanda düzenli olarak devam edecek olan bu çalışmanın bebeğe de çok sayıda yararı vardır.

Kaplıca ve Sauna

Hamilelikte tansiyonun düşmesi en çok görülen sağlık sorunlarından biri olarak biliniyor. Tansiyon düşmesine kısa süre içinde önlem almanıza neden olacak kaplıca ve sauna bu konuya etkili bir çözüm getirmeye aracı olacaktır. Düzenli olarak kaplıca ve sauna kullanımı aynı zamanda sinirlerin yatışmasına ve çok daha enerjik hissetmeye yol açar. Ancak hamilelerin bu dönemde aşırı sıcaklara maruz kalmamaya özen göstermesi lazımdır. Bu kurala dikkat ederek düzenli olarak kaplıca veya sauna tercih edilebilir.

Taze Sebze ve Meyve Tüketimi

Bebeğin gelişimine olumlu bir şekilde etki sağlamak için taze sebze ve meyve tüketimine özen göstermek gerekir. Meyveler ara öğünlerde aynı zamanda doyuruculuk bakımından da ideal olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.