Gör&Sin Blog

Hamilelikte Uykusuzluğa Çözüm Önerileri

Uykusuzluk sorunu gebelik döneminin en büyük sıkıntılarından biri olmaktadır. Kadınların yaklaşık olarak yüzde 44’ü gebelik döneminde uykusuzluk sorunundan şikayetçidir. Hormon seviyesindeki değişiklikler gün içinde şekerleme yapmaya neden olurken, gece zamanlarında ise uyuyamamaya neden olabilir. Ayrıca açlık, depresyon, fiziksel rahatsızlıklar, mide bulantısı, yatmaya yakın zamanda yenen abur cuburlar, huzursuz bacak sendromu gibi çeşitli durumlarda uykusuzluğa zemin hazırlayabilecek etkenler arasında yer alır.

Uykusuzluğa Karşı Bu Dönemde Ne Yapılabilir?

Hamilelikte uykusuzluk problemi bazı durumlara dikkat edildiği takdirde kolay şekilde çözülebilen sıkıntılar arasındadır. Gün içinde egzersiz yaparak bu konuya kolay bir şekilde çözüm getirebilirsiniz. Egzersiz yapmak hem kendinizi daha dinç hissetmenize neden olacak, hem de çok daha rahat bir şekilde uykuya geçiş yapmanıza olanak sağlayacaktır. Bunun yanında kilo kontrolünü sağlamak ve hamilelik döneminde minimum kilo almak adına düzenli olarak egzersiz yapmanızda fayda vardır. Düzenli egzersizin faydalarını çok kısa bir zaman aralığı içinde görmüş olursunuz.

Beslenme planının doğru bir şekilde ayarlanmaması uykusuzluk gibi çeşitli sorunlara neden olabilir. Demir ve folik asit eksikliğinden kaynaklı olarak uykusuzluk ve gece uyanmaları sıklıkla ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle demir ve folik asit bakımından zengin olan gıdalara yönelim sağlayarak bu sorunun üstesinden gelmeyi başarabilirsiniz.

Bunlara ek olarak çeşitli faktörlerinde uykusuzluğa zemin hazırladığı ve uzun süren uykusuzluk dönemini başlatabildiği bilinen durumlar arasındadır. Özellikle gün içinde stres yaşıyorsanız ve bu endişe sürekli olarak devam ediyorsa bu durum uykusuzluğa yol açabilir. Bu nedenle stresin üstesinden gelerek bu önemli sorunun üstesinden gelmeyi başarabilirsiniz. Bu dönemde çevrenizden yardım almayı düşünebilir ve onlarla konuşarak kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

Karnınız gittikçe büyüyeceği için yastığa ihtiyaç duyabilirsiniz. Genel olarak iki farklı yastık bu dönemde işinizi görmüş olacaktır. Yastıklardan birini diz arasına koymanız yararlı olur. Özellikle bu amaç için özel olarak tasarlanan yastıkları kullanmanız doğru bir karar olacaktır. Bu sorunu çözerek uykusuzluk sorunundan kurtulabilir ve gün içinde kendinizi çok daha dinç ve enerjik bir şekilde hissetmeye başlayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.