Gör&Sin Blog

Hamilelikte Unutkanlık Neden Olur?

18.06.2019
452

Hamilelikte Unutkanlık Neden Olur?Hamilelikte Unutkanlık Sebepleri,Hamilelikte Unutkanlık Yaşamamak İçin Yapılması Gerekenler ayrıntılı bilgi için yazımızı okumaya devam edin.

Hamile olmadan önce dikkat dağınıklığı ya da konsantrasyon bozukluğu yaşamadığınız halde bu sorunlar artık günlük hayatınızın bir parçası olabilir. Hamilelikte unutkanlık her beş anne adayının üçünde meydana gelir ve doğumdan sonra son bulur. Özellikle kız bebek bekleyen anne adaylarında dalgınlık ve unutkanlık daha sık gözlenir.

Hamilelikte Unutkanlık Sebepleri

Hamilelik döneminde unutkanlık ve dalgınlık sıklıkla rastlanır ve çoğu zaman gülünç olaylara sebep olur. Hamilelik beyni adıyla bilinen durum sebebiyle hamilelerin, daha öncesine göre yaklaşık 40 kat daha fazla unutkan olduğu görülmüştür. Östrojen ve progesteron hormonlarının artışı sebebiyle beyinde kimyasal dalgalanmalar meydana gelir ve tüm nöronlar bu durumdan etkilenir.


Hamilelik dönemlerinde hücre hacminin azalması da yapılan araştırmalar neticesinde kanıtlanmıştır. Hamile kadınların beyninde yaklaşık % 5 oranında küçülme meydana gelir ve fizyolojik etkiler baş gösterir.
Beyin küçülmesi, doğumdan sonra düzelir ve her şey eski haline döner.

Hamilelikte Unutkanlık Yaşamamak İçin Yapılması Gerekenler

Hamilelikte unutkanlık, dalgınlık ve konsantrasyon bozukluğu gibi durumların normal olduğunu kabul etmelisiniz, üzücü ya da sinir bozucu olaylar yaşasanız bile kendinizi üzmemelisiniz. Hamilelikte unutkanlık sebepleri bu durumu bilimsel olarak ortaya koymuştur. Unutkanlık yaşamamak için yapmanız gerekenler:

  • Uyku düzenine sadık kalın,
  • Telefon bildirimlerinden faydalanın ve mutlaka yapılması gerekenleri hatırlatıcı olarak ekleyin,
  • Zihin egzersizleri yapın,
  • Arabayı park ettiğiniz yeri unutuyorsanız fotoğrafını çekebilirsiniz, bunu hayatın tüm alanlarında uygulayın,
  • Hafıza güçlendirici tüm ilaçlardan ve bitkisel yöntemlerden uzak durun.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.