Gör&Sin Blog

Hamilelikte Tüketilmesi Gereken Meyveler

Meyveler hamilelik döneminde hem bebek, hem de anne açısından oldukça yararlıdır. Meyvelerin sağlamış olduğu en önemli vitaminler arasında C vitamini yer alır. Bebeklerin bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve görme sisteminin gelişmesi açısından bu vitamine ihtiyaç vardır. Meyveler aynı zamanda potasyum, folik asit ve kolajene sahiptir. Bu nedenle hamilelik dönemi boyunca zengin sayıda meyve çeşidinin tüketilmesi önemlidir. Hamilelikte tüketilmesi gereken meyveler arasında ilk sıralarda ise bunlar yer alıyor:

Kayısı

Hamilelikte bağırsak sorunları kadınlar tarafından sıklıkla görülen sağlık sorunları arasında yer alıyor. Yüksek lif oranına sahip olan kayısı, kabızlıktan kurtulmak için önerilen yöntemlerden biridir. Bağırsak işleyişini düzene sokan kayısı bu nedenle ara öğünlerde mutlaka tüketilmesi gereken meyveler arasında sayılır.

Çilek

Dolaşımın iyileştirilmesine neden olan çilek gebelik döneminde mutlaka beslenme planına eklenmesi gereken meyvelerden biridir. Bol miktarda C vitamini içeren çilek aynı zamanda demir emilimine de yardımcı olan bir seçenektir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olacak çileğin hamilelik dönemi boyunca mutlaka elinizin altında olması gerekir.

İncir

Anne adayları için iyi bir seçenek olan incir, kasları güçlendirirken sinir sistemini yatıştırır. Potasyum ve mineral bakımından oldukça zengin olan incir, ayrıca hipertansiyonla ilgili problemlerinde bitirilmesine yardımcı oluyor.

Ahududu

Hamilelikte yenmesi gereken meyveler arasında bilinen ahududu, bu dönemde anne adaylarına sıklıkla önerilir. C vitamini açısından oldukça zengin bir kaynak olan ahududu bebeğin gelişimine aracı oluyor. Ayrıca bebeğin dokularının korunmasını sağlayan C vitamini bebeğin oksijen dağılımını arttırmak açısından da tüketilmesi gereken vitaminlerden biridir.

Karpuz

Karpuz beyni ve kalbi koruması açısından tüketilmesi gerekenler arasındadır. Antioksidan açısından oldukça zengin olan karpuz ayrıca bol miktarda su ve şeker içeriyor.

Armut

Enerji seviyesini korumaya yardımcı olan armut, hamilelik döneminde devamlı olarak değişen ruh halinden korunmanın en iyi hallerinden biridir. Ruh hali değişimlerini daha kolay bir şekilde kontrol etmeye yardımcı olur. Bu nedenle hamilelik döneminin can sıkıcı tarafından kurtulmak isteyen anne adaylarının gün içinde mutlaka tüketmesi gereken meyveler arasında ilk sıralarda yer alır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.