Gör&Sin Blog

Hamilelikte Tüketilmesi Gereken Gıdalar

Hamilelik döneminde beslenme konusuna daha fazla dikkat etmek gerekir. Gelişen bebeği düşünerek zengin içeriğe sahip olan bir beslenme planı yapılmalıdır.  Gebelikte protein ve kalsiyum ihtiyacı çok daha fazladır. Ayrıca ekstra demir alımına da bu dönemde özen gösterilmesi gerekir. Hamilelerin bu dönemde mutlaka tüketmesi gereken gıdalar ise şu şekilde sıralanır:

Tam Tahıllı Ürünler

Tam tahıllı ürünler folik asit ve demir bakımından oldukça zengindir. Kahvaltıda tüketebileceğiniz gibi ara öğünlerde sandviç şeklinde de tüketmeyi uygun görebilirsiniz. Ayrıca esmer pirinçten yapılan pilavda bu dönemde anne adayları tarafından sıklıkla tüketilmelidir.

Fasulye

Bu dönemde her çeşit fasulye bol miktarda tüketilmelidir. Salata veya etlerin yanında tüketilebilir bir yapıya sahiptir. Protein açısından oldukça zengin bir kaynak olan fasulye aynı zamanda demir, çinko, kalsiyum ve fosfor deposudur. Bu nedenle hamile kadınların sıklıkla tüketmesi gereken gıda çeşitlerinden biri olarak gösterilir.

Somon

Omega 3 yağ asitlerinin bebek için önemi büyüktür. Aynı zamanda somon protein ve B vitamini açısından da oldukça zengindir. Civa konusunda diğer balıklara nazaran çok daha masum olduğu bilinir. bu nedenle haftada bir kez mutlaka somon tüketimine önem verilmesi gerekir.

Yumurta

Amino asit ve protein kaynağı olan yumurta bu dönemde en fazla tüketilmesi gereken gıdaların başında bulunuyor. Beyin gelişimi açısından büyük bir öneme sahip olan yumurtanın iyi pişmiş olmasına dikkat edilmesi gerekir. Çok sayıda vitamin ve mineral çeşidini içinde bulunduran yumurta ara öğünlerde de tercih edilebilir.

Taneli Meyve Türleri

Potasyum ve folat bakımından oldukça zengin bir yapıya sahip olan taneli meyve çeşitleri bu dönemlerde mutlaka tüketilmesi gerekenler arasında yer alıyor. Özellikle böğürtlen, yaban mersini ve ahududu bu dönemde sıklıkla tüketilmesi gereken meyveler arasındadır. Ayrıca lezzetli bir ara öğün oluşturmaya neden olacak bu meyveler yoğurtla birlikte tüketildiğinde oldukça doyurucudur. Günlük C vitamini ihtiyacına çözüm bulmak için bu nedenle gün içinde taneli meyve çeşitlerine ağırlık vermek doğru bir karar olacaktır. Gebelikte beslenme sırasında aynı zamanda potasyum ihtiyacına da kısa yoldan çare olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.