Gör&Sin Blog

Hamilelikte Stresten Korunma

Hamilelik döneminde stres kadınların korktuğu konuların başında bulunuyor. Stresten korunmak için bazı durumlara ağırlık vermekte fayda vardır. İşte hamilelik döneminde stresi bitirmek için mutlaka gündeme almanız gereken o konular:

Zihninizi Meşgul Edin

Fiziksel veya duygusal olarak kendinizi daha iyi hissedebilmeniz için farklı aktiviteler içinde olmayı tercih edebilirsiniz. Spor yapmak, yeni bir beceri edinmek, okumak, yürüyüş yapmak gibi şeyler sayesinde zihninizi meşgul edebilirsiniz. Gün içinde boş durmamak endişenin büyük ölçüde giderilmesini sağlayacağından oldukça önemlidir.

Gereğinden Fazla Endişelenmemeye Çalışın

Hamileyseniz ve şuan herhangi bir rahatsızlığınız yoksa gereksiz yere endişelenmenize lüzum yoktur. Erken doğum, doğum sonrasında oluşan depresyon, düşük gibi durumları düşünmekten kaçınmanız gerekir. Bu korkular size hiçbir fayda sağlamayacağı gibi strese zemin hazırlar.

Çevrenizden Destek Alın

Çevreniz stresinizi hafifletmek için size farklı çözümler sunabilir. Hamilelik döneminde baskı hissediyorsanız çevrenizden yardım almayı düşünebilirsiniz. İçinizi açarak çevrenizden aldığınız tavsiyelere uyum sağlamayı uygun bulabilirsiniz.

Sağlıklı Beslenmeye Özen Gösterin

Hamilelikte ruhsal ve fiziksel sağlık için beslenme planını tekrardan gözden geçirmekte fayda var. Bu dönemde taze meyve ve sebze tüketimine ağırlık vererek, sigara ve alkol tüketiminden kaçınmaya bakmalısınız.

Yeterli Şekilde Dinlenin

Bu dönemde uykunuzu almanız önemli konulardan biri olacaktır. Özellikle yatağa daha erken saatlerde giderek uykunuzu daha iyi bir şekilde almaya gayret göstermelisiniz. Öte yandan gün içinde yapacağınız ufak şekerlemeler kendinizi daha iyi hissetmenize ve endişeden kurtulmaya yardımcı olacaktır.

Günlük Plan Yapın

Uzun vadeli düşünmeden planları günlük olarak yapmanız endişeli durumları ortadan kaldırması bakımından oldukça önemlidir. Çocuğa verilecek eğitim, çocuğun sağlığı gibi çeşitli konularla endişelenmeye gerek kalmadan sadece gün içinde yapılacakları düşünebilirsiniz. Öncelikler listesi oluşturarak gün içinde yapılacak şeyleri çok daha kolay bir şekilde bitirebilirsiniz. Gün içinde çözümlemeye daha acil konulardan başlamanız daha doğru bir karar olacaktır. Öte yandan stresi bitirmek için iş bölümü yapabilir ve sorumlulukları başkalarıyla paylaşmayı uygun görebilirsiniz. Bu sayede gün içinde ortaya çıkan zorlayıcı stresin çok daha basit bir şekilde biteceğini fark etmiş olursunuz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.