Gör&Sin Blog

Hamilelikte Spor ve Faydaları

12.01.2020
107

Fiziksel açıdan daha güçlü olmanıza neden olacak spor, daha kolay doğum için edinmeniz gereken alışkanlıklar arasında bulunur. Özellikle hamilelikte kilo alımı hakkında aklınızda endişeler bulunuyorsa fazla zaman kaybetmeden egzersiz planı oluşturmaya başlamalısınız. Egzersizlerin varlığı sayesinde fazla kilo alımının önüne geçmek mümkün olurken, kendinizi eskiye nazaran çok daha dinç hissetmiş olursunuz. Ayrıca hamilelik sırasında sıklıkla ortaya çıkan yorgunluk gibi şikayetleri bitirmek açısından da egzersize ağırlık vermek doğru olacaktır.

Hamilelikte Sporun Faydaları

Hamilelikte spor yaparak fit bir görüntüye ulaşabilir ve hamilelik döneminde alınacak olan kiloyu minimum düzeye indirebilirsiniz. Aynı zamanda ödem, bacaklarda şişlik gibi sıkıntılarda egzersize ağırlık vererek çözülebilecek sorunlar arasında yer alıyor. Öte yandan uykusuzluk sizin için bir sorun haline geldiyse bunu aşmak için spora yönelmeyi tercih edebilirsiniz. Sporun hem fiziksel hem de psikolojik anlamda pek çok faydasını görmeniz söz konusu olacaktır. Özellikle her gün düzenli olarak spor yapmayı bir alışkanlık yaparak bu olumlu etkileri kısa sürede görebilirsiniz.

Nelere Dikkat Etmeli?

Gebelik boyunca size oldukça fazla iyi gelecek egzersize başlamadan hemen önce bazı durumları göz önünde bulundurmanız gerekir. Hamilelik döneminden önce spor yapsanız dahi egzersiz seçiminin özenli bir şekilde yapılması gerekir. İlk üç aylık dönem içinde daha çok hafif yürüyüşlere ağırlık verilmesi doğru bir karar olacaktır. Yürüyüş programı sizi zorlamayacak hem de kendinizi çok daha iyi hissetmenize neden olacaktır. Haftada en az 3 gün boyunca yapacağınız yürüyüşle birlikte pilates ve yogaya da ağırlık vermeyi uygun bulabilirsiniz. Özellikle ağrılarınız dayanılmaz boyutlara ulaşmış durumdaysa pilatese yönelmeniz beğeneceğiniz sonuçlar almanıza neden olur. 3 ile 6 aylık dönem içinde yürüyüş, pilates ve yogaya devam edebilirsiniz. Bu tip egzersizler anne adayının yorulmadan form tutmasına yardımcı olur. Ayrıca bu dönemde hijyeninden emin olduğunuz havuza girerek bu sporun faydalarını hissedebilirsiniz. Hem anne hem de bebek açısından yüzmenin de oldukça fazla getirisi olacaktır. Hamileliğin son dönemlerinde ise erken doğumu ortaya çıkarmayacaksa hafif türdeki yürüyüş planına devam edebilirsiniz

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.