Gör&Sin Blog

Hamilelikte Spor Giyim

17.07.2019
148

Hamilelik döneminde giyim; özen gösterilmesi gereken bir konudur. Hem anne adayının sağlığı hem de bebeğin sağlığı açısından bu dönemdeki giyim konusunda daha hassas olunmalıdır. Bu noktada, anne adaylarının kendilerini ve bebeği sıkmayacak spor giyim tavsiyelerine uyması önerilmektedir.

Anne Adaylarına Spor Giyim Tavsiyeleri

Anne adayları için hamilelik dönemindeki en önemli unsur, rahatlıktır. Bu bakımdan pamuklu hamile elbisesi, oldukça doğru bir tercih olacaktır. Bilhassa çalışmayan anne adaylarının bol hamile elbisesi tercih etmesi büyük bir avantajdır. Bunun yanı sıra, hamile eşofman takımları, anne adaylarına istedikleri rahatlığı sunacaktır. Hamilelik dönemi yaz aylarına denk geliyorsa geniş şortlardan yana tercih yapılmalıdır. Hamile tişörtü ise bu dönemde sıklıkla giyilmelidir. Tişört ve sweatshirtlerin mutlaka bol olması gerekir. Dar kıyafetlerin giyilmesi, annenin rahatı ve bebeğin gelişimi açısından olumsuz durum teşkil etmektedir. Hamilelik döneminde çalışmaya devam eden anne adayları için bu spor giyinmek daha zor olabilir. Çünkü, bazı işyerleri, resmi giyim konusunda keskin kurallara sahiptir. Ancak, hamile giyim sektörünün gelişmesine paralel olarak, birçok tekstil firması, çalışan anne adaylarının rahat etmesini sağlayacak kıyafet tasarımları yapmaktadırlar. Örneğin, spor giyim kategorisinde değerlendirilebilecek hamile gömleği veya hamile bluzu giyerek işe gitmek mümkün olmaktadır. Hamile pantalonu; kumaştan yapılmış olsa dahi mutlaka vücudu sarmayan bol yapıda olmalıdır.

Spor Giyimde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelikte spor giyim tercih edenlerin dikkat etmesi gereken başka hususlar bulunmaktadır. Naylondan üretilmiş, dar ve sıkı kıyafetlere asla yer verilmemelidir. Pamuk, keten ve yünden üretilmiş esnek dokulu kıyafetlerin tercih edilmesi önerilmektedir. Spor giyimde bu kumaşların tercih edilmesi sayesinde kadın cildinin hava alması mümkün olur. Mantar oluşumu ve bakteriyel sorunların oluşması ise engellenir. Spor giyim alternatifleri arasında tercih yaparken bu dönemde kadınlık hormonlarının artmasından dolayı kadınların vücut ısısının normalden fazla olduğunun bilincinde olunmalıdır. Terlemenin ve vücut kokusunun engellenmesi adına hava alan, esnek dokulu, vücudu sarmayan ve açık renkli kıyafetler tercih edilmelidir. Ayrıca, anne adaylarının siyah hamile pantalonu ve hamile elbisesi tercih etmesi; normalden daha zayıf görünmelerini sağlayacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.