Gör&Sin Blog

Hamilelikte Son 3 Ayın Önemi

Uzun zamandır beklenen bir anın geliyor olmasının verdiği heyecan ile anne adaylarının stres altında olduğu ve beklentilerin artık en üst düzeye yükseldiği bir dönem olarak karşımıza çıkan hamileliğin son 3 ayı gerçekten zorlu bir dönemi kapsamaktadır. Gerek sırt, siyatik, vajinal ağrılar gerekse de uykusuzluk gibi faktörler anne adayını streslendirmekte ve bebeği için endişelendirmektedir.

Vücutta Değişen Durumlar Nelerdir?

Anne adayı, bu dönemde yorgun hissetmeye başlayabilir. Burada uykusuzluğun da büyük bir etkisi olduğu görülmektedir. Bebeğin hareketleri artık anlaşılabilir bir düzeye çıkmıştır ve çevresel faktörleri hissedebilir seviyededir. Son 3 ay anne adayının kısıtlı hareketler yapabildiği bir evredir. Ağrı ve uykusuzluk ile hareket etme isteği oldukça fazla azalabilir. Fakat kısa yürüyüşler zararlı olmayacaktır.

Anne adayı bu evrede birbirinden farklı duygusal karışıklıklar yaşayabilir. Bebek bu dönemde el ve ayak hareketlerini hissetmeye başlamaktadır. Aynı zamanda bebek bu evrede parmağını emebilir, seslere tepki verebilir haldedir.

Uykusuzluk Durumunda Ne Yapılmalı?

Anne adaylarının büyük bir çoğunluğunu rahatsız eden konu, uyku problemleridir. Bu evrede birçok faktörden dolayı uykuya dalınamadığı için yorgun ve bitkin hissedilmesi normaldir. Fakat uyuyabilmek de tüm bu şartlar altında mümkündür. Daha rahat uyku çekmeniz adına şunları yapmanız sizlere faydalı olabilecektir:

Uyurken sol yanınıza yatabilir ve fazladan yastık alarak daha rahat bir uykuya ilk adımı atabilirsiniz.

Her zaman olduğu gibi bol bol su içmek de faydalı olacaktır.

Kafein kullanımını azaltmak uykunuzu geciktiren faktörlerden sıyrıldığınız anlamına geldiği için atmanız gereken adımlardandır.

Sırt üstü yatmak uykunuzu geciktirebilir.

Bacak ve ayak egzersizleri yaparak uykuya hazırlık yapabilirsiniz.

Hiçbir şekilde uyku problemini aşamadım, diyorsanız eğer kendinizi kasmayın ve uğraş alanınıza giren bir şeyle ilgilenin. Kitap okumak bu aktivitelerin en faydalısı olabilir.

Son 3 Ayda Nasıl Beslenilmeli?

Besin değeri yüksek az yağlı yiyecekleri tercih edebilirsiniz. Bu dönemde hıza kilo artışı görülebileceği üzere ödemlerde oluşabilir. Bu noktada tuzu azaltabilirsiniz.

Kalsiyum ve potasyum direkt olarak bebeğinizin sağlığını etkilemektedir. Kalp sağlığı açısından da oldukça faydalıdır. Kalsiyum için süt ve süt ürünlerini tercih etmeniz yararlı olacaktır.

Bu dönemde yoğurt tüketimini arttırabilirsiniz.

Şeker tüketiminizi azaltmak hem sizin hem de bebeğiniz için oldukça büyük bir öneme sahiptir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.