Gör&Sin Blog

Hamilelikte Sırt Ağrısı İçin İpuçları

Hamilelik sırasında sırt ağrıları en çok görülen sorunlardan biridir. Sırt ağrısını tamamen önlemek imkansız olsa da, bazı durumlara dikkat ederek sırt ağrılarını hafifletebilirsiniz. Hamilelikte sırt ağrısını bitirmek için bu konuları gündeme almanızda fayda vardır:

Çok Uzun Süre Oturmayın

Oturmaya devam ettiğiniz süre boyunca sırt kalçanız, kaslarınız ve omurganız aşırı şekilde yüklenir. Bu nedenlerden dolayı aşırı uzun  süre oturmamanız doğru olacaktır. Mutlaka çalışma sırasında mola vermeye özen göstermelisiniz. Bu mola süresinde günlük olarak diğer işleri yapabilir ve mümkün olduğunca hareket etmeye özen göstermelisiniz. Eğer herhangi bir fiziksel durumdan kaynaklı olarak hareket edemiyorsanız, gün içinde en az iki kez boyunca esnemeye çalışabilirsiniz.

Sert Bir Yatakta Uyuyun

Yattığınız zaman çok yumuşak bir yatakta uyumanız kambur duruşa neden olabilir. Sert bir yatak ise dik duruşun korunmasına ve kalçanın dinlenmesine yol açacaktır. Bu nedenle mümkün olduğu kadar sert bir yatakta uyumayı tercih edebilirsiniz.

Ağır Kaldırmamaya Çalışın

Hamilelikte sırt ağrısı problemini fazla yaşamamak için ağır kaldırmamaya özen gösterin. Yasak olan durumlardan birini ihmal ederseniz farklı sorunlarında karşınıza çıkmasına neden olabilirsiniz. Aynı zamanda bu durum sırt ağrılarıyla daha sık bir şekilde mücadele etmenize yol açacaktır.

Çömelin

Yerden bir şey almanız gerekirse eğilmek yerine çömelmeyi tercih edin. Bir şey kaldırırken de aynı şekilde öne doğru eğilmekten korunmanız lazımdır. Karın ağırlığı bu tarz bir durumda sırt kaslarına daha fazla yüklenmesine neden olur. Durumun bu şekilde olması ise ister istemez sırt ağrıları yaşamanıza yol açar.

Doğru Ayakkabı Seçimi

Düşme riski yarattığından dolayı hamilelik döneminde yüksek topuklu ayakkabı giymekten kaçınmak lazımdır. Daha önceki dönemlerde topuklu ayakkabı giyinmeye alışkansanız en azından hamilelik döneminde bu alışkanlığa veda etmeniz gerekir. Bunun yerine düz ve rahat spor ayakkabıları tercih etmeniz daha doğru bir karar olacaktır. Bu tarz ayakkabılar gün boyunca çok daha rahat hareket etmenize ve kendinizi iyi hissetmenize yol açar. Bu nedenle ayakkabı dolabınızda mutlaka bu tarz ayakkabı modellerinden bulundurmaya özen göstermelisiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.