Gör&Sin Blog

Hamilelikte Sigara İçmenin Zararları

Sigara içmek; normal hayatta zararlı olduğu gibi gebelik döneminde söz konusu zararlar daha çok ortaya çıkmaktadır. Yapılan araştırmalar neticesinde sigara bağımlılığı olan kadınların söz konusu bağımlılığı gebelik döneminde de devam ettirdiği ortaya çıkmıştır. Ancak, hem annenin hem de bebeğin sağlıklı gelişimi adına gebelik döneminde sigara içmekten vazgeçmek gerekir.

Gebelik Döneminde Sigara İçilirse Neler Olur?

Herkesin bildiği gibi sigaranın içerisinde nikotin, karbonmonoksit, zift gibi sağlığa zararlı maddeler bulunmaktadır. Söz konusu maddeler, zehirli etkiler barındırmaktadır. Bu zehirli maddelerin üst solunum yollarına, bronşlara ve kana geçmesi; insan vücudunu olumsuz anlamda etkilemektedir. Buna ek olarak, gebelik boyunca anne ile bebeği arasında göbek kordonu yardımıyla alışveriş kurulmaktadır. Söz konusu kan bağından dolayı annenin sigara kullanımıyla almış olduğu tüm zehirli maddeler doğrudan bebeğe aktarılmaktadır.

Sigaranın içerisinde bulunan nikotin; damar büzücü etkiye sahiptir. Nikotin yüzünden rahme giden kan akımı azalmaktadır. Ayrıca, sigarada bol miktarda bulunan karbonmonoksit hücre oluşumuna doğrudan zarar vermektedir. Bu yüzden, bebekte gelişme geriliği görülmesi son derece doğal olmaktadır. Tüm bunların dışında, anne karnında oksijenin azalması bebeğe giden oksijen başta olmak üzere diğer besin maddelerini azaltmaktadır.

Gebelik döneminde sigarayı bırakamayan anne adaylarında erken doğum riski daha fazla olmaktadır. 38 haftadan önce doğumun gerçekleşmesi; büyük bir risktir. Buna ek olarak, sigara içen anne adaylarının bebeklerinde gelişme geriliği yaşanması muhtemeldir. Böyle bir riski göze almamak adına kadınların gebelik döneminde sigara içmeyi bırakması tavsiye edilmektedir.

Hamilelik döneminde sigara içmenin farklı bir zararı ise anne karnındaki bebeğin ölme riski taşıması olarak ortaya çıkmaktadır. Ayrıca, sigara içen kadınlarda gebelik zehirlenmesine sıklıkla rastlanmaktadır. Gebelik zehirlenmesinin belirtileri arasında idrarda protein çıkması, ödem sayısının artması, yüksek tansiyon ve görme bulanıklığı yer almaktadır.

Gebelik döneminde sigara içen kadınlarda hipertansiyon riski daha fazla olmaktadır. Buna ek olarak, doğum sonrasında bebeğin solunum sıkıntısı çekmesine rastlanmaktadır. Erken doğan bebeklerde akciğer gelişim süreci henüz tamamlanmadığı için solunum sıkıntısı baş göstermektedir. Söz konusu solunum probleminin hayati risk taşıdığını belirtmek gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.