Gör&Sin Blog

Hamilelikte Sağlık

Kadınlar için hamilelikte sağlık çok önemlidir. Çünkü kadınların iki kişilik yaşadıkları yaklaşık 9 aylık bu süreçte yaptıkları her şey bebeklerini etkilemektedir. Hamilelikte sağlık önemli dedik fakat annenin hamileyim diye iki kişilik yemesine gerek yoktur. Annenin bu süreçte ek enerji ihtiyacı fazla değildir. Sadece sağlıklı, düzenli ve dengeli beslenmesi yeterli olacaktır. Folik asit, D vitamini ve demir gibi vitamin düzeylerine kontrollü bir şekilde baktırmaları oldukça önem ifade etmektedir. Hamilelikte bu dengeyi tutturan anne adayları bebeklerinin gelişimini en iyi şekilde tamamlamış olurlar. Peki, sağlıklı bir hamilelik geçirmemiz için ne yapmalıyız, sorusu anne adaylarının en çok merak ettiği soruların başında yer almaktadır. Gelin bunlara hep birlikte cevap arayalım.

Hamilelikte Sağlıklı Beslenmek

Sağlıklı beslenmek hamileliğinizin güzel ve rahat geçmesini etkileyecek en önemli etkenlerden biridir.  Hamileliğiniz süresince fazla yemek zorunda değilsiniz fakat sağlıklı beslenmek önemlidir. Günlük alınan gıdalara dikkat edilmelidir. Bu süreçte süt ve süt ürünleri almanız gerekmektedir.

Hamilelik Süresince Sigaradan Uzak Durmak

Hamilelik süresinde sigara içen kadınlarda düşük yapma, erken doğum ve ani bebek ölümlerindeki oran artış gösterdiği için hamile kadınların sigaradan uzak durmaları hem kendileri hem bebekleri için en sağlıklı olanı olacaktır.

Hamilelikte Düzenli Spor Yapmak

Düzenli spor yapmak hamilelikte sağlıklı ve doğum stresinizi azaltacak etkili yöntemlerden biridir.  Sizi zorlayan hareketlerden kaçınmanız tavsiye edilir.

Hamilelikte Alkolden Uzak Durmak

Alkol insan sağlığını etkileyen en zararlı maddelerden biridir. Hele ki hamile kadınlarda direkt olarak bebek ölümü riskini ve bebeğin engelli doğma olasılığını arttırdığı için kesinlikle ve kesinlikle uzak durulması gereken etkenlerden biridir.

Hamilelikte sağlık konusuna yukarıda da değindiğimiz üzere;

Eğer ki bebeğinizin ve kendinizin sağlıklı bir süreç geçirmek istiyorsanız yukarda belirttiğimiz maddelere uymanızı tavsiye ederiz. Uymazsanız hem hamileliğiniz sıkıntılı, sağlığınız tehlikede, olur hem de bebeğinizi kaybetme, bebeğinizde hasar ve yahut engelli doğma olasılığı artar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.