Gör&Sin Blog

Hamilelikte Saç Boyatmak Tehlikeli Midir?

Gebelik döneminde saç boyatmak, günümüzde pek çok çevreden farklı tepkiler almanıza neden olacak bir konudur. Bazı çevreler gebelikte saç boyatmanın kesinlikle kaçınılması gereken bir durum olduğunu ileri sürerken, bazı çevreler de bu durumun aslında düşünüldüğü kadar kötü olmadığı konusunda nasihat vermektedir. Peki bu işin aslı nasıldır ve gebelik döneminde saç boyatmak tehlikeli midir?

Gebelikte Saç Boyamak Gerçekten Tehlikeli Mi?

Gebelikte saç boyatmak tehlikeli midir sorusu bugün pek çok gebe kadın tarafından sorulmaktadır. Özellikle gebelik döneminde de bakımlı görünme isteği bu sorunun sorulmasındaki en önemli hususlar arasında yer almaktadır. Bu konuda doğrudan yapılmış herhangi bir bilimsel araştırma bulunmuyor olsa da gebelikte kimyasal kullanımının bebeğe zarar verebileceğine ilişkin pek çok araştırma bulunduğunun altını çizmek gerekir. Özellikle günümüzde kadın saç boyalarının içeriği araştırıldığında pek çoğunun içeriğinde çeşitli kimyasallar bulunduğunu da görmek mümkündür. Bu sebepten ötürü gebelikte saç boyamanın bebeğe zarar verme ihtimali olduğunu söylemek gerekir.

Ne Yapmak Gerekir?

Gebelik döneminde saç boyatmak doğrudan doğruya zararlı denilemese de içeriğinde bulunan kimyasalların hem anneye hem de bebeğe zarar verebilme ihtimali bulunmaktadır. Dolayısı ile doktorlar genellikle böyle bir riske girmenizi önermemektedir. Ancak estetik kaygısı gebelik döneminde de kadınlar için son derece önemli olabileceğinden ötürü birçok kadın bu dönemde de saçlarını boyatmak istemektedir. Acil durumlarda saçlarınızı boyatmak istediğiniz zaman bunu 4. Ay ve daha sonrasında yapmanız doktorlar tarafından önerilmektedir. Hamilelikte saç boyatmak söz konusu olduğunda, artık bu konuda çeşitli alternatiflerin de bulunduğunu söylemekte fayda bulunmaktadır.

Özellikle son yıllarda bitkisel boyalar ön plana çıkmış bulunup gebe ya da gebe olmayan kadınların bu boyaları tercih ettiğini söylemek mümkündür. Bitkisel boyalar kimyasal madde içermediğinden ötürü, vücudunuzda herhangi bir tahrişe sebep olmamaktadır. Gebelik döneminde hanımlar hormonal olarak da etkilenebileceği için, bitkisel boyaları tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra gebelik döneminde saçlarınızı boyatmayı düşünüyorsanız, bunu gebeliğin ikinci döneminde yapmanızı öneririz. Çünkü özellikle ilk 3 ay gebelikte son derece önemlidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.