Gör&Sin Blog

Hamilelikte Rahatlatan Gıdalar

Hamilelik döneminde beslenme oldukça önemlidir. Bu dönemde aşırı yemek tüketimi yerine, az ve sağlıklı yemek tüketimine önem vermek gerekir. Bu sayede bebeğin gelişimi için çok daha doğru bir karar verilmiş olacaktır. Özellikle hamilelik döneminde bazı gıdaların ön planda olduğunu ve daha çok bunları tüketmeye özen göstermeniz gerektiğini belirtmek gerekir. İşte hamilelik dönemini çok daha rahat bir şekilde geçirmek ve bebeğin gelişimine olumlu etkilerde bulunmak için tercih etmeniz gereken o gıdalar:

Yumurta

Yumurta hücrelerin yenilenmesi için mutlaka tercih edilmesi gereken gıdaların başında yer alıyor. Beyin gelişimine önemli etkilerde bulunan yumurta, aynı zamanda fosfor bakımından oldukça zengindir. Onlarca vitamin ve mineral içeren yumurta, günlük protein ihtiyacının önemli miktarını karşılamaya yardımcı olur. Yumurtayı kahvaltıda veya ara öğünlerde rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Süt ve Süt Ürünleri

Süt ürünleri günlük kalsiyum ihtiyacına çözüm bulabilmek için tüketmeniz gerekenler arasında ilk sıralarda yer alır. Daha fazla süt tükettiğinizde kemik erimesine çok daha rahat bir şekilde çözüm bulmuş olursunuz. Bebeğin kemik gelişimine önemli etkilerde bulunan süt ve süt ürünleri aynı zamanda enfeksiyonlarla karşı mücadele etmenize neden olacaktır. Hamilelik döneminde oluşabilecek komplikasyonları da aynı şekilde probiyotik içeren yiyecekler alarak önleyebilirsiniz.

Kuru Meyveler

Lezzetli ve aynı zamanda çok besleyici olan kuru meyveler yüksek lif içerdiğinden dolayı kabızlığa karşı iyi bir çözüm yoludur. Ayrıca kuru meyvelerin potasyum, demir ve folik asit bakımından oldukça zengin olduğunu belirtmek gerekir. Bu meyveler taze benzerleriyle aynı zengin içeriğe sahiptir. Kuru meyvelerin tek farkı ise su içeriğinin olmamasıdır. Özellikle kuru erik, incir, şeftali bu dönemde sıklıkla tüketilmesi gerekenler arasında yer alıyor.

Et

Hamilelikte daha çok yağsız etleri tercih etmek doğru olacaktır. Özellikle yorgunluk gibi şikayetleriniz bulunuyorsa et tüketmeyi tercih edebilirsiniz. Düşük enerji sorununa acil şekilde çözüm sağlayan et, demir ihtiyacına da çözüm bulmuş olacaktır. Hamilelik döneminde beslenme planına aynı zamanda beyaz eti eklemeyi uygun görebilirsiniz. Özellikle civa içermeyen balık türlerine yoğunlaşmanız bu dönemde çok daha doğru bir karar olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.