Gör&Sin Blog

Hamilelikte Panik Atak!

Panik atak sorunundan muzdarip olan anne adaylarının aklında koskoca dokuz ayı nasıl geçireceğim düşüncesi bulunmaktadır. Panik atak hastalığının belirtileri arasında yoğun bir korku, aniden ortaya çıkan kalp çarpıntısı ve bunalma hissi yer almaktadır. Bu belirtilerin anne adaylarını olumsuz etkilemesi son derece normaldir. Buna ek olarak, anne adaylarının bebeğin zarar görmesinden endişe etmesi doğal karşılanmalıdır.

Panik atak; kişinin aniden ve sebepsiz yere ortaya çıkan fiziksel belirtilerle içine düşmüş olduğu durumu tasvir etmektedir. Panik atak; günlük hayatta yaşanılan stres ve kaygılarla karıştırılmamalıdır. Çünkü, bunların çok daha ileri bir halidir. Panik atak; genetik olarak kaygıya meyilli olan, stresli hayat koşulları altında yaşayan ve olayları çok fazla büyütme eğiliminde olan kişilerde görülmektedir. Panik atak yaşayan kişilerde aniden gelen kalp çarpıntısı, titreme ve terleme, baş dönmesi, üşüme gibi fiziksel etkiler ortaya çıkmaktadır.

Hamilelikte Panik Atak Neden Meydana Gelir?

Hamilelik sürecinin oldukça stresli olmasından dolayı anne adaylarının bu dönemde panik atak sorunuyla karşı karşıya kalması doğaldır. Hormon değişimleri başta olmak üzere anne adayının kendini anneliğe hazır hissetmemesi, bebeğin bakımından korkulması, gebelik döneminde annede meydana gelen sosyal ve fiziksel değişimler; panik atağın ortaya çıkmasını tetiklemektedir. Ancak, gebelik dönemindeki panik atağı meydana getiren durum hiç şüphesiz strestir. Bu bağlamda, anne adayının hamilelik süreci ve sonrasına dair kafasında olumsuz senaryolar yaratmaktan kaçınması şarttır.

Hamilelikte Panik Atak Nasıl Tedavi Edilir?

Gebelik dönemindeki panik atağın ilaçla tedavi edilmesi asla tavsiye edilmez. Psikoterapi yöntemiyle tedavi yapılmalıdır. Her şeyden önce, anne adayının kafasında kurmuş olduğu senaryoları bir kenara bırakması gerekmektedir. Düşüncelerini kontrol etmeyi başaran bir kadın, bu süreçten en az hasarla ayrılır. Buna ek olarak, hamilelikte panik atak oluşumuna sebep olan etkenlerin başında doğum süreci gelmektedir. Doğum süreciyle alakalı yeterli bilgi sahibi olmayan kadınların stres yaşaması doğaldır. Bu durumda yapılması gereken şey, doğumla alakalı kurslara katılmaktır. Bunun yanı sıra, anne adayının olabildiğince sosyal olması gerekir. Bilhassa kendisi gibi hamile olan kadınlarla arkadaşlık kurduğu takdirde kaygılarının azalması söz konusu olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.