Gör&Sin Blog

Hamilelikte Oluşan Varislerden Kurtulma Yolları

Varisler hamilelik döneminin en fazla can sıkan sorunlarından biridir. Kilo artışı ve hormonlardan kaynaklı olarak ortaya çıkan varisler bu dönemde normal olarak karşılanan problemler arasında bulunuyor. Varisli damarlar bacaklarda karıncalanma yaratırken bu durum ister istemez yorgunluk sıkıntısına zemin hazırlar. Varislerden kurtulmak için bu dönemde bazı çalışmalar yapmak faydalı olacaktır. Bu sayede gözle görülür şekilde varislerin önüne geçilerek yorgunluk sıkıntısına hızlı bir şekilde çözüm sağlanabilir.

Yapılması Gerekenler

Hamilelik döneminde egzersize önem vermek uzun vadeli olarak çok sayıda fayda görmenize neden olur. Özellikle gün içinde düzenli olarak en az yarım saat boyunca hafif türden egzersizlerin yapılması doğru bir karar olacaktır. Bu sayede varis oluşumunun önüne geçerek çok daha fit bir görüntü elde edebilirsiniz. Bebeğin gelişimine de yardımcı olacak bu aktivite, genel sağlığınızı korumaya ve kendinizi çok daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.

Birçok kadın oturma sırasında bacak bacak üstüne atar. Özellikle hamilelikte varisleri önlemek için bu oturma pozisyonundan mutlaka kaçınmanız gerekir. Bacaklardaki kan basıncının artmasına neden olan bu hareket varis oluşumuna çok hızlı bir şekilde zemin hazırlayacağından tavsiye edilmemektedir.

Genel olarak bu dönem içinde bol miktarda su içmeye özen göstermek yapmanız gereken en önemli şeylerden biri olacaktır. Kiloyu sağlıklı bir seviyede tutmaya yardımcı olacak bu aktivite, aynı zamanda varislere karşı en iyi önlem yollarından biridir. Bunun yanında potasyum açısından zengin gıdalara yönelmek bu dönemde doğru bir seçim olur. Bu sayede vücuttaki tuz ve sıvının atılmasını sağlayarak varis oluşumunun önüne geçebilirsiniz.

Bacaklardaki basıncı azaltabilmek için bunun için özel olarak üretilen varis çoraplarını denemeyi düşünebilirsiniz. Normalde kalın yapıya sahip olan varis çorapları kan akışının düzenlenmesine yardımcı olur.

Hamilelikte varisi bitirmek için diğer dikkat etmeniz gereken konulardan biride tuz tüketimidir. Tuz tüketimi vücutta daha fazla sıvı bulundurulması anlamına gelir. Durumun bu şekilde olması ise bacakların şişmesine ve kan damarlarında belirgin bir baskının oluşmasına zemin hazırlar. Bu nedenle tuz tüketimine bir sınır getirmek en mantıklısı olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.