Gör&Sin Blog

Hamilelikte Oluşan Bulantıları Giderme Yolları

Hamilelik sırasında bulantı ve kusma çok sık bir şekilde ortaya çıkabilir. Bu tarz sorunların önüne geçebilmek için anne adaylarının bazı durumları dikkate alması gerekecektir.

Hamilelik Sırasında Uzak Durulacaklar

Hamilelikte en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri beslenme planıdır. Özellikle yağlı tarzdaki yiyeceklerden ısrarla uzak durulması gerekir. Günlük olarak daha çok bu tarz yiyecekler tüketilirse daha fazla bulantı ortaya çıkar. Bu adıma dikkat edildiği takdirde hamilelikte bulantıyı gidermek için etkili bir adım atmış olacaksınız.

Mide bulantıları aynı zamanda odanın havasızlığından da kaynaklı olarak ortaya çıkabilir. Bu nedenle günlük olarak odaları havalandırmayı unutmamalısınız. Bu sayede oluşması söz konusu olan grip gibi hastalıklarında kısa yoldan önüne geçmiş olursunuz.

Hamilelik sırasında sıvı tüketiminin de önemli ölçüde arttırılması tavsiye edilir. Su tüketimi belirtilen miktarın altına inmemelidir. Öte yandan kafeinli içecekler mide bulantısına neden olduğundan bunlardan ısrarla kaçınmaya bakmak gerekir. İçecek konusunda çeşidi arttırmak isteyenler limonataya yönelenebilir. Aynı zamanda hamilelikte bulantıların giderilmesi açısından da ideal bir seçim olacaktır.

Vitamin eksikliğine bağlı olarakta bu tarz bir sorunun ortaya çıktığı görülmüştür. Özellikle B vitaminden kaynaklı olarak ortaya bulantı ve kusma gibi sorunlar çıkabilir. Bu vitaminin günlük dozda alımını sağlayarak mide bulantısı ve kusmaların mümkün olduğu kadar en iyi şekilde önüne geçebilirsiniz. Ancak vitaminlerin doğal kaynaklardan alımına önem vermeniz gerekir.

Soğuk gıdalarında hamilelik sırasında bulantı ve kusmaların önüne geçtiği ispat edilmiştir. Özellikle sık sık bu sorundan dolayı yakınmalarınız bulunuyorsa tercihiniz daha çok soğuk gıdalardan yana kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Bu alanda doğal bir tercih yapmak isteyen ve bitkilerin şifalı gücünden yardım almak isteyen kişiler içinde zencefil daha uygun bir seçim olacaktır. Çok kısa bir süre içinde bulantıların son bulmasına neden olacak zencefil, bu soruna sağlıklı bir çözüm getirmek isteyenler açısından doğru bir yöntemdir. Bunlara ek olarak sıklıkla yürüyüşe çıkmayı deneyebilir ve mide bulantılarının önüne geçebilirsiniz. Özellikle sıklıkla evde oturmayı tercih edenlerde havasızlıktan kaynaklı olarak bu durum oluşabilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.