Gör&Sin Blog

Hamilelikte Nefes Darlığı Neden Olur?

15.06.2019
4.163

Hamilelikte Nefes Darlığı Neden Olur?,Nefes Darlığı Ne Zaman Geçer? Hamilelikte nefes darlığı sebepleri,hamilelerde nefes darlığı problemi öğrenmek için yazımızı okumaya devam ediniz.

Hamileliğin ilk aylarında bebeğin anne karnına tutunması ile yeni kan ihtiyacı oluşur, kan ihtiyacını karşılamak için daha fazla çalışmak zorunda kalan kalp, nefes darlığına sebep olabilir. Özellikle rahmin büyümesi ve organların sıkışması ile birlikte gebeliğin son zamanlarında nefes darlığı daha çok görülür.
Hamilelikte nefes alımı iki kişilik olur, artan oksijen ihtiyacı sebebiyle; hızlı soluma, nefes nefese kalma ve göğüs sıkışma hissi yaşanabilir. Hamilelikte nefes darlığı sebeplerinden biri de progesteron hormonudur. Ancak hamileler, nefes darlığı ya da nefes nefese kalma gibi sorunlar yaşasa da bebekleri bu durumdan etkilenmez, plasenta sayesinde oksijen ihtiyacı karşılanır.

Nefes Darlığı Ne Zaman Geçer?

Gebelikte nefes darlığı şikayetleri en çok son aylarda yaşanır, doğuma birkaç hafta kala son bulur. İlk gebeliklerde bebeğin doğum kanalına girmesi ile nefes darlığı geçer ancak ilk doğum değilse, bebeğiniz doğum anında aşağı iner ve nefes darlığınız devam eder.
Hamilelerin nefes darlığı yaşamaması için tüm işlerini sakin ve yavaş hareketlerle yapması, akciğerlerin işlevini tam olarak yerine getirebilmesi için dik oturulması gerekecektir.


Tüm bunların dışında astım, yüksek tansiyon, demir stoğunun azalması vb. durumlarda yaşanan nefes darlığı için mutlaka doktor ile görüşülmelidir. Aynı zamanda hamilelerde nefes darlığı problemi esnasında, sık sık nefes alma, parmak uçlarında morarma, göğüste sıkışma ve hızlı nabız şikayetleri yaşandığında en kısa sürede doktora gidilmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.