Gör&Sin Blog

Hamilelikte Neden İshal Meydana Gelir?

Anne adaylarının hamilelik döneminde yaşadığı en büyük sorunlardan birisi ishal olarak bilinmektedir. İshal; anne adaylarının yaşamış olduğu hormon değişimlerinden kaynaklı olarak sindirim güçlükleri gibi sebeplerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Bu dönemde, anne adayının beslenme düzeninin değişmesi; ishalin sebepleri arasında bulunmaktadır. Ayrıca, yaşanan yoğun stresin ishali tetiklediğini savunmak doğru olacaktır. Tüm bunların dışında, ishalin yalnızca gebelik döneminden kaynaklanmadığını belirtmek gerekir. Anne adayının yaşamış olduğu ortam şartlarının da ishalin meydana gelmesine sebep olması mümkündür.

Gebelikte İshal Görülmesinin Sebepleri

İshal; dışkılama sayısının artmasına paralel olarak dışkı niteliğinin değişmesidir. Söz konusu durumun aynı günde üç veya daha fazla olarak yaşanması; kişinin ishal olduğunu gösteren bir durumdur. Hamilelik dönemindeki ishalin doğrudan gebelikle alakalı olmadığını belirtmek gerekir. Gebelik dışında ishalin oluşmasına sebebiyet veren durumlar arasında virüs, mide gribi, bakteriler, gıda zehirlenmesi, bağırsak parazitleri ve ilaç kullanımı bulunmaktadır. Bunun dışında, ishalin ortaya çıkmasına sebep olan durumlar bulunmaktadır. Örneğin, Crohn ve çölyak hastalığı, irritabl barsak sendromu, ülseratif kolit gibi hastalıklardan dolayı ishalin meydana gelmesi mümkündür.

İshalin hamilelikten kaynaklanan sebeplerinden bahsetmek gerekir. Birçok kadın, hamile olduğunu öğrendiği andan itibaren gebeliğe uygun beslenme programı uygulamak ister. Bu durum, anne adayının beslenme düzeninin değişmesine sebep olacaktır. Yediği şeyler değişen bir anne adayının ishal olması ihtimaller dahilindedir. Ayrıca, gebelik dönemindeki kadınların yediği yiyeceklere karşı duyduğu hassasiyet artacaktır. Çünkü, bu dönemde, vücudun daha hassas olduğunu söylemek mümkündür. Gaz, mide bulantısı gibi etkilerle kendisini gösteren bu hassasiyet, ishalle beraber devam edebilir.

Hamilelik dönemindeki hormon değişimleri; anne adayının sindirim sisteminin hızlanmasına neden olabilir. Bu durum, ishali beraberinde getirmektedir. Buna ek olarak, bazı kadınların gebelikte bol miktarda vitamin kullandığı bilinmektedir. Vitaminler, her ne kadar faydalı etkilere sahip olsa da anne adayının vücudunun daha hassas bir hale gelmesine sebep olabilir. Gebelik dönemindeki ishalden kurtulmak isteyenlerin bu sorunu zamana yayması tavsiye edilmektedir. Genel olarak, su tüketmek gereklidir. Ancak, daha ciddi sorunlarda ise ilaç kullanımı ve doktora gitmek gerekli olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.