Gör&Sin Blog

Hamilelikte Nasıl Diyet Yapılmalı?

Anne adayları; hamilelik döneminde hem hormonların etkisi hem de yiyeceğe karşı aşırı düşkünlüklerinden dolayı kilo alırlar. Bu dönemde kilo alınması normaldir. Ancak, belirli bir miktarın üzerinde alınan kiloların anne adayları ve bebekleri için zararlı olabileceğini öngörmek gerekir. Kısacası, sağlıklı bir hamilelik için kilo kontrolü yapılmalıdır. Kilo kontrolü sayesinde anne adayları, istedikleri hamile elbisesi veya hamile pantolonu tercihinde bulunabilirler.

Hamilelikte Diyet Yapmak Sağlıklı Mıdır?

Anne adaylarının hamilelik döneminde sıkı bir diyet yapması sağlıklı değildir. Ancak,diyet zararlı düşüncesiyle hiçbir şeye dikkat etmeden devamlı olarak bir şeyler yemek, dengesiz bir şekilde kilo alınmasına sebep olacaktır. Hamilelik döneminde kilo almak istemeyen bir anne adayının henüz hamile kalmadan önce kilo kontrolü yapması ve hamileliğe normal kilolarda girmesi tavsiye edilmektedir. Bunun yanı sıra, başkaları tarafından anne adaylarına sürekli olarak söylenen “sen iki canlısın, sürekli olarak yemek yemelisin” cümleleri de hiçbir şekilde doğru değildir. Çünkü, daha çok yemek yemek, kilo artışından başka bir etki yaratmaz. Hamilelik döneminde dokuz ile 12 kg arasında alınan kiloların normal karşılandığı bilinmektedir. Anne adayları, sağlıklı ve dengeli beslendikleri takdirde bu kiloların dışına çıkmadan hamilelik dönemlerini sonlandırırlar. Fazla kilo alınmadan geçirilen bir hamilelik dönemi sayesinde anne adayı, istediği hamile elbisesi, hamile tişörtü, hamile gömleği gibi hamile giyim kıyafet alternatiflerini giyme şansına sahip olur.

Hamilelik Dönemine Uygun Diyet Önerileri

Hamilelik döneminde uygulanması gereken diyet; et, sebze, meyve, süt gibi gıdaları yoğun olarak tüketmekten ibarettir. Aslına bakıldığında günlük hayattakinden farklı bir beslenme programı oluşturmaya gerek yoktur. Süt ve süt ürünleri; bilhassa bebeğin kemik gelişiminin sağlanması noktasında önemli bir kalsiyum desteği sağlayacaktır. Kırmızı et, balık ve tavuk ürünleri ise anne adayının ihtiyaç duyduğu proteinin karşılanmasında etkili olacaktır. Anne adayının beslenme programına sebze ve meyve eklemesi; C vitamini ve demir ihtiyaçlarının giderilmesinde fayda sağlayacaktır. Bunun yanı sıra, genel olarak, A,C ve D vitamini içeren gıdalar tüketilmelidir. Düzgün bir beslenme programı sayesinde istenilen hamile elbisesi satın alınarak giyilebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.