Gör&Sin Blog

Hamilelikte Nasıl Beslenmeli?

Hamilelik döneminde doğru beslenme, bebek ve anne sağlığı açısından oldukça önemlidir. Besin yardımıyla bebeğin büyümesi ve gelişmesi mümkün olur. Yeterli ve dengeli beslenmek hamilelikte önemli durumlar arasındadır. Özellikle bu dönemde hamilelerin aşağıdaki durumları dikkate alması çok daha kolay bir hamilelik dönemi geçirmelerine neden olur:

Az ve Sık Beslenin

Öğünlerde mutlaka balık, et, peynir ve sebzenin bulundurulması doğru bir karar olacaktır. Öte yandan ana ve ara öğünlerde yoğurt, kefir, badem, ceviz ve fındık gibi çeşitli gıdaları tüketmeniz daha sağlıklı bir beslenme planı oluşturmaya neden olur. Ana öğünlerde ağır yemeden ara öğünlere de yer açarak çok daha doğru bir beslenme planı oluşturabilirsiniz.

Günde En az 8 bardak su

Gün içinde yeterli su tüketiminin sağlanması oldukça önemli konulardan biridir. Su, sindirimin daha kolay olmasına neden olurken, cilt güzelliğine önemli katkılarda bulunur. Aynı zamanda kendinizi çok daha dinç hissedebilmek için su tüketimine gereken önemi vermeniz lazımdır. Gün içinde en az 8 bardak, en fazla ise 12 bardak su içmek bu nedenle uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Taze Sebzeleri Tercih Edin

Bu dönemde özellikle taze sebze ağırlıklı olarak beslenmeniz oldukça önemli bir konudur. Konserve gibi hazır gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmanız gerekir. Bunun yerine taze ve mevsiminde sebzelerle beslenmek çok daha doğru bir beslenme planı oluşturmanıza neden olur.

Doymuş Yağları Sınırlandırın

Bu dönemde aynı zamanda doymuş yağ kullanımına sınır getirilmesi tavsiye edilir. Katı yağ çeşitleri, tam yağlı süt ürünleri gibi ürünler kullanmak yerine zeytinyağı, Ayçiçek yağı kullanılması doğru bir beslenme oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Yağlı Balık Tüketin

Hamilelik döneminde ayrıca yağlı balık tüketimine özen gösterilmesi lazımdır. Yüksek cıva içeren balık türlerinden olduğu için soğuk su balıklarını tercih etmemeniz gerekir. Uskumru, taze ton balığı gibi balıklar yerine çupra, levrek, istavrit gibi balık türlerine yönelmeniz çok daha doğru olur. Özellikle balığı haftada en az bir kez yemeye özen göstermeniz gerekir. Aynı durum kırmızı et çeşitlerinde de aynı şekilde geçerli olacaktır.

Hamilelikte Nasıl Beslenmeli?

Hamilelik döneminde zengin çapta beslenmek önemlidir. Hamileliğin dönemleri hesaba katılarak bir beslenme programının oluşturulması mantıklı olacaktır. Bu sayede kilo kontrolü sağlanırken, çok daha faydalı bir beslenme programı ortaya çıkmış olur.

0 ile 3 aylık dönemde beslenme

Kilo almaya engel olmayacak şekilde ana öğünlerin mutlaka tüketilmesi gerekir. Öğleden sonra ara öğün yapabilir ara öğünlerde tam tahıllı ekmek tüketmeyi tercih edebilirsiniz. Kahvaltılarda ise kalsiyum bulunan sütlü gıdalara yönelebilirsiniz. Hafta boyunca en az 5 yumurta yemeye özen gösterin. Ana öğünlerin en az birinde mutlaka sebze yemeği yiyin. Sebze yemeğine tavuk veya kırmızı et gibi protein içeren bir gıda eklemeye çalışın. Gün içinde en az 2 litre su içmeye özen gösterin. Haftada 5 gün boyunca düzenli olarak yarım saat yürümeye çalışın. Bu dönemde maksimum olarak bir kilo almanız yerinde olacaktır.

3 ile 6 Aylık Dönemde Beslenme

İlk dönemdeki beslenme planına bu dönemde de aynı şekilde devam etmeniz gerekir. İlk üç aylık döneme nazaran 200 kalori daha fazladan alabilirsiniz. Öğleden sonraki ara öğüne sütlü müsli, peynirli sandviç gibi zengin protein ve kalsiyum içeren gıdaları ekleyebilirsiniz. Bu dönemde ayrıca meyveleri kaynatıp komposto yaparak su ve tatlı ihtiyacının kısa yoldan önüne geçebilirsiniz. Yine aynı şekilde haftada en az 5 gün boyunca yarım saat yürümeye özen göstermeniz gerekir. Bu dönemde her ay maksimum olarak 1.5 kilo almaya dikkat etmelisiniz.

6 ile 9 Aylık Dönemde Beslenme

Bu dönemde ilk iki dönemdeki önerilere uymaya devam edin. Hamilelikte beslenme bu dönemde artış gösterebilir. Ara öğün ekleyerek alınacak olan kalori miktarını arttırabilirsiniz. Bu dönemde günlük olarak alınacak kaloriye 300 kalori daha eklemeniz gerekir. Hamileliğin diğer dönemlerinde olduğu gibi bu dönemde de yürüyüş oldukça önemlidir. En az yarım saat boyunca günlük olarak yürümeye özen göstermeniz lazımdır. Bu dönemde her ay iki kilo almaya dikkat etmeniz gerekir. Alınacak kalori miktarı arttığından dolayı ara öğün sayısını arttırabilir veya porsiyon miktarını arttırmayı uygun görebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.