Gör&Sin Blog

Hamilelikte Mide Yanması Neden Olur?

Hamilelikte Mide Yanması Neden Olur? Hamilelikte mide yanması sebepleri,Mide Yanması Çözümleri için yazımızı okumaya devam ediniz.

Gebeliğin ilk haftalarından itibaren başlayan mide bulantısının yanı sıra mide yanmaları da anne adaylarının en çok şilayet ettiği konular arasındadır. Hamilelikte mide yanması sebepleri arasında gebelik hormonları bulunur. Relaksin ve progesteron adlı hormonlar sindirimi yavaşlatır, besinlerin kana karışması ve midenin boşalması gecikir ve mide yanmasına sebep olur. Relaksin hormonu sebebiyle kasların gevşemesi sonucunda mide kapakçığı da zayıflar, asitler yemek borusuna kaçar ve ekşime – yanma sebepleri ortaya çıkar.
Gebeliğin son dönemlerinde rahmin baskı yapması sonucu mide yukarı doğru çıkar ve mide yanması şikayetleri artar.

Mide Yanması Çözümleri

Hamilelikte mide yanmasının bebeğe hiçbir etkisi bulunmaz ancak anne adayları zor zamanlar geçirebilir. Gebelikte mide yanması dokuz ay boyunca devam edebilir, doktorunuzla konuşarak ilaç tedavisi başlatabilir ya da evde doğal çözümlerden yararlanabilirsiniz.

  • Farklı Besinler: Vücudunuz her besine farklı tepkiler verir özellikle kızartma, fast food ürünler ve baharatlı besinler mide yanmalarını arttırabilir. Bedeninizi tanımaya çalışın böylece hamilelikte reflü şikayetleriniz azalabilir.
  • Uzanmak: Yemekten sonra uzanmak sindirim sistemini yavaşlatacağı için mide ekşimesini arttırabilir. Yemekten sonra direkt uzanmayın ve evde ya da dışarda hareket edin.
  • Soda İçin: Mide yanması başladığında soda içebilirsiniz, midenizi rahatlatır ve yanma hissi kısa sürede geçer.
  • Soğuk Süt: Sütün soğuk olmasına özellikle dikkat edin, yarım çay bardağı soğuk süt hamilelikte mide ekşimesi şikayetini büyük oranda azaltır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.