Gör&Sin Blog

Hamilelikte Meditasyonun Önemi

Meditasyon; zihin dinlendirme yöntemi olarak bilinmektedir. Bilimseldir. Meditasyon yapan kişiler; zihinlerini geleceğe veya geçmişe vermeden ana odaklanarak bulunan anda kalmayı hedeflerler. Meditasyon sayesinde kişinin huzura ve kendi hayatına odaklanması mümkün olmaktadır. Meditasyon yapan kişilerin stres seviyesinin azaldığı yapılan araştırmalar sonucunda kesinleşmiştir.

Gebelikte Neden Meditasyon Yapmak Gerekir?

Her anne adayının hamilelik dönemi aynı şekilde geçmez. Bazı kadınların bu dönemi daha stresli geçirmesi söz konusu olmaktadır. Anne adayının stresli olması hem kendi hem de bebeğinin sağlığını olumsuz anlamda etkileyecektir. Meditasyon sayesinde anne adaylarının hamilelik dönemini stressiz geçirmesi mümkün olacaktır. Buna ek olarak, meditasyon yapan anne adaylarının bebeklerinin de daha huzurlu ve uysal olduğu bilinmektedir.

Hamilelik döneminde yapılan meditasyon; normal dönemde yapılanlara kıyasla biraz daha farklıdır. Bu yüzden, anne ve baba adaylarının doğuma odaklı meditasyon kursuna katılarak hem hamilelik hakkında bilgi alması hem de meditasyonun nasıl yapılacağını öğrenmesi mümkün olmaktadır. Bu tür kurslarda oldukça faydalı meditasyon teknikleri öğretilmektedir. Anne adaylarının bu teknikleri harfiyen uygulaması gerekmektedir. Hamilelik döneminde meditasyon yapan bir anne adayının bu sürecin psikolojik zorluklarıyla daha rahat başa çıktığı bilinmektedir.

Her anne adayının meditasyon yapması mümkündür. Meditasyon yapmak için herhangi farklı bir özelliğe sahip olmaya gerek yoktur. Birçok anne adayının farkında olmadan meditasyon yapmasına dahi rastlanmaktadır. Çünkü, meditasyon, kişinin iç ve dış etkenlerden uzaklaşarak yalnızca o andaki haline odaklanmasıdır. Meditasyon; her ortamda yapılması müsait olan bir aktivitedir. Ancak, meditasyon yapılan ortamın sessiz olması, daha iyi odaklanmak adına önem taşımaktadır.

Meditasyona yeni başlayan anne adaylarının nefese odaklı meditasyon tekniğini kullanması tavsiye edilmektedir. Meditasyon yapma süresi kişiden kişiye değişebilir. Genel olarak, sabah yarım saat, akşam yarım saat olmak üzere meditasyon yapıldığı bilinmektedir. Ancak, gebelik dönemindeki kadınların meditasyona duyduğu ihtiyaç daha fazladır. Bu yüzden, anne adaylarının durumları müsait ise günde ortalama iki saatlerini meditasyona ayırması tavsiye edilmektedir.

Meditasyonun anne olma duygusunu pekiştirdiği yapılan çalışmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Dingin farkındalık olarak ifade edilen meditasyon sayesinde stressiz ve kavgasız bir gebelik dönemi geçirilecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.