Gör&Sin Blog

Hamilelikte Kaşıntı Neden Olur? Puppp Nedir?

15.06.2019
1.184

Hamilelikte Kaşıntı Neden Olur? Puppp Nedir? Puppp Tedavisi Nasıldır? öğrenmek ve bilgi almak için yazımızı okumaya devam ediniz.

Gebelik dönemi süprizler, bilinmezler ve çeşitli sağlık sorunları ile geçer. Hamileliğin ilk aylarında kadınların pek çoğu mide bulantısı, kusma vs. şikayetler ile zor zamanlar geçirir ancak son zamanlarda sabrın tükenmesinin yanı sıra kaşıntılar da baş gösterir. Hamilelikte puppp nedir belki de daha önce hiç duymadınız. Son aylarda hamile kadınlar arasında her yüz kişiden birinde görülen kaşıntı stresli zamanlara neden olabilir.

Puppp Nedir?

Pruritik ürtikeryal papül ve plakları kısa ismiyle pupp kalça ve kollarda, karnın genişleyen çatlaklarında ve uyluk kemikleri bölgesinde meydana gelir. Bazı kadınlarda kaşıntı, tüm vücudu sarabilir. Yapılan araştırmalara göre erkek bebek bekleyen hamilelerde kaşıntı daha sık görülür.
Doğuma beş hafta kala kaşıntılar meydana gelir, küçük kırmızı noktalar ve kabarcıklar şeklinde meydana gelen pupp döküntüler ile son bulur. Hastalığın şiddetine göre döküntüler, su toplama şeklinde devam eder. Hamilelikte kaşıntı özellikle gece ve uyku zamanlarında daha sık rastlanır.
İri bebek doğumlarında ve gebelik şekeri olan kadınlarda kaşıntı şiddeti her zaman daha fazladır.

Puppp Tedavisi Nasıldır?

İlk gebeliklerde ve çoğul gebelerde kaşıntı daha sık rastlanır. Doktora gitmeden önce bunları mutlaka yapın:

  • Kaşınan bölgeye soğuk buz ya da soğuk press uygulaması,
  • Duş sonrası aloe vera krem kullanımı,
  • Pamuklu kıyafet tercihi.

Tüm bunlara rağmen geçmeyen kaşıntılarda doktorunuzla birebir iletişime geçin, gerekli test ve tahllilerden sonra hamilelikte kaşıntı tedavisi başlatılacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.