Gör&Sin Blog

Hamilelikte Karın Sertleşmesi Neden Olur?

23.05.2019
6.943

Hamileliğin ilk gününden itibaren rahminiz ve bebeğiniz büyümeye devam eder, rahmin büyümesi ile birlikte karın ve mide bölgeleri sıkışır, gerilir ve sertleşebilir. Hamilelikte karın sertleşmesi şikayetinin en büyük sebebi budur. Aynı zamanda çok fazla yemek yenilmesi, kabızlık yaşanması da hamilelikte karın sertleşmelerine neden olur.
Bebeğinin hareketlerini hissetmeye başlayan anneler ilerleyen zamanlarda bebeklerinin sıkıştığını da hissedebilir. Karnınıza dokunduğunuzda elinize gelen sertlik bebeğinizdir, artık bebeklerin yeri de daralır, azalır ve kendilerini toplar. Hareket alanı kısıtlanan bebekler en rahat pozisyonu bulmaya çalışırlar merak etmeyin bebeğinizin sağlığı gayet iyi ve bu olağan bir durum.

Hamilelikte Karın Ne Zaman Sertleşir?

Karın sertleşmeleri hamilelikte 3. Trimester’de görülmeye başlar ancak bazı anne adayları ikinci trimester’da da hissedebilir. Bebeğin kemik ve iskelet oluşumu geliştikçe anne karnındaki sertlikler de artacaktır. 
Hamilelik döneminde sık sık karın sertleşmesi yaşayan kadınlar olduğu gibi bu durumu yaşamayanlar da vardır, hamilelikler oldukça farklı şekilde devam eder ve her iki durum da normal kabul edilir.

Hamilelikte Karın Sertleşmesi Hakkında Bilgiler

Doğum yaklaştıkça karın sertleşmeleri de artış gösterebilir ancak sancı gibi bir his yaratmaz ve oldukça ağrısızdır. Karın sertleşmeleri, doğum belirtisi olarak kabul edilmez. 
Karın sertleşmelerinin rahmi yumuşatmak ve kan akışını arttırmak için olduğu görüşü yaygındır ve bu sertleşmeler genelde otuz saniye ile iki dakika arasında değişir. 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.