Gör&Sin Blog

Hamilelikte kahve tüketimi

Hamilelikte kahve içmek zararlıdır görüşü çok eskilerden beri vardır. Bu süreç sırasında anne adaylarının da sıklıkla aklına takılan konuların başında bulunuyor. Hamilelik süreci sırasında hangi besinlerin alınacağını, hangi besinlerden ise kesinlikle uzak durulması gerektiğine önem vermek gerekir. Bu sayede hem anne, hem de bebek açısından daha rahat bir hamilelik dönemi tamamlanmış olur.

Bebeğe Ne Gibi Zararı Vardır?

Aşırı şekilde kahve tüketimi bebeğe değişik şekilde zarar verebilir. Hamilelik sürecinin de olumsuz yönde etkileyebilecek zarara sahiptir. Bebeğin gelişimini olumsuz şekilde etkilemesinin yanı sıra, aynı zamanda düşük gibi tehlikeli durumları da meydana getirebilir. Uzun süre boyunca ve günlük olarak aşırı kahve tüketimine devam etmek gelişimsel açıdan geriliklere neden olur. Ayrıca kahvenin anne karnındaki bebek ve anne için şu tarz olumsuz etkilere yol açtığı ispat edilmiştir:

  • Yüksek dozda alınan kahve, bebekte uzuv bozuklukları gibi tehlikeli durumlara yol açabilir.
  • Kansızlık sıkıntısı çeken anne adayı bu dönemde kendini sıklıkla yorgun ve halsiz hissedebilir.
  • Demir emilimine doğrudan etki ettiğinden dolayı, anne adayı her ne kadar demir açısından zengin gıdalar tüketirse tüketsin faydası en aza inecektir.
  • Bebeğin beyin ve vücut gelişimine karşı olumsuz etkilere neden olur.
  • Uyku problemleri ve hipertroid gibi olumsuzlukların ortaya çıkmasına yol açabilir.

Kısaca gebelikte kahve tüketimi aşırı bir şekilde yapıldığında, en az alkol ve sigara kadar tehlikeli olabilir. Aşırıya kaçıldığı takdirde her durumda bir sıkıntı olabildiği gibi bu konuda da bir sıkıntı yaşamanız kaçınılmaz bir hale gelmiş olacaktır.

Bu konuda yapılan araştırmalara göre günlük olarak 200 mg’a kadar kahve tüketiminin bebek veya anne açısından herhangi bir zararı yoktur. Ancak bu oran aşılırsa o zaman yukarıdaki belirtilerin sıklıkla hamile kadınların karşısına çıkması mümkün bir hale gelebilir. Bu durum kafein içeren diğer gıda veya içecekler içinde aynı şekilde ilerleyecektir. Bu nedenle hamilelikte kafein tüketimine uygun bir sınır getirilmesi hamileler açısından önerilen konulardan biri olarak ön plana çıkıyor. Bu konuda gerekli önlemi alarak tüm risklerin önüne geçebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.