Gör&Sin Blog

Hamilelikte Kaç Kilo Alınır?

Anne adaylarının her biri, hamilelik dönemlerini farklı geçirirler. Bu noktada, her anne adayının hamilelik döneminde ne yapması gerektiği konusunda öncelikle kendisini dinlemesi gerekir. Anne adaylarına çevreleri tarafından çok fazla tavsiye verilir. Hamilelik dönemlerinde ne yemeleri, nasıl bir beslenme düzeni oluşturmaları gibi konularda verilecek tavsiyeler, her zaman işe yaramaz. Çünkü, her kadının vücut yapısı farklıdır. Vücut yapısı faktörü; bir kadının hamilelik döneminde ne kadar kilo alacağını doğrudan etkilemektedir. Hamilelik başlangıcında normal kilosunda olan bir kadının hamilelik dönemi boyunca 10-15 kilo alması doğaldır. Alınan kiloların içinde rahat edebilmek adına mutlaka hamile elbisesi veya hamile pantalonu tercih edilmelidir.

Hamilelikte Aylara Göre Kilo Alım Miktarları

Anne adayları, hamileliğin ilk üç ayında çok az kilo alırlar. Hatta, bu dönemde kilo veren anne adaylarının varlığına bile rastlamak mümkündür. Bunun sebebi, anne adaylarının yaşadığı hormonal değişikliklerdir. Anne adayları, bu dönemde bulantı ve kusma gibi sebeplerden dolayı normal yemek yeme alışkanlıklarını bile kaybederler. Sonuç olarak, bu dönemde çok fazla kilo alınmaz. Ancak, ilk üç ay sonrası geri kalan altı aylık süreçte anne adayları, ilk üç ayda kaybettikleri kiloları, fazlasıyla geri alırlar. Bu dönemde, birçok anne adayında iki kişilik yemeliyim düşüncesi bulunmaktadır. Ancak, bu durum, tamamen yanlış bir düşüncedir. Çok fazla yemek yemek, kilo almaktan başka bir işe yaramaz. Hamileliğin kilo alınan aylarında anne adaylarının hamile bluzu veya hamile gömleği giymesi, rahat etmelerini sağlayacaktır.Yine bir çok hamile giyim ürünlerine bakabilirsiniz.

Aynı şekilde hafta hafta hamilelik sürecini takip etmek için yan tarafta bulunan linke tıklayın.

Hamilelikte Fazla Kilo Almamak Adına Neler Yapılmalı?

Hamilelik döneminde fazla kilo almak istemeyen bir kadının dengeli ve düzenli bir beslenme listesi oluşturarak beslenmesi gerekir. Fazla gaz yapan yiyecekler tüketilmemelidir. Bebeğin kemik gelişimi adına kalsiyum içeren süt ve süt ürünleri tüketilmelidir. Protein ağırlıklı bir beslenme programı oluşturulmalıdır. Tavuk, kırmızı et, balık, ıspanak gibi besin değeri yüksek olan yiyecekler tüketilmelidir. Kilo yapan hamur işi ve karbonhidrat ağırlıklı beslenme tipinden uzak durulmalıdır. Ayrıca, alınan kiloları gizlemek adına vücudu saran dar kıyafetler yerine hamile bluzu veya hamile pantalonu tercih edilmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.