Gör&Sin Blog

Hamilelikte İştahı Kontrol Etme

Hamilelik döneminde iştahta belirgin oranda değişiklikler ortaya çıkabilir. Bazen canınız hiçbir şey yemek istemezken, bazen de bu durum tam tersi şeklinde gelişebilir. Yapmanız gereken ilk çalışma ise aktif olarak beslenme planını takip etmeye çalışmaktır. Bu oldukça önemli bir adım olup, anne ve bebeğin ihtiyaçları buna bağlı olarak ayarlanabilir.

Yemekleri bölerek çok daha sağlıklı bir beslenme planı oluşturmayı düşünebilirsiniz. Kahvaltı ile öğle yemeği arasında uzun bir dönem olduğunu fark ederek öğünleri daha sık şekilde bölmeyi uygun bulabilirsiniz. İki öğün arasında dört saatten fazla aralık kesinlikle bulunmamalıdır. Örnek olarak sabah yedide kahvaltı yapıyorsanız meyve yemek için üç saat sonrasını tercih edebilirsiniz. Bu sayede hem açlık hissinden kurtulacak, hem de daha zengin bir şekilde beslenmiş olacaksınız. Yapmanız gereken aşırı yemek tüketmek değil, yerinde ve sağlıklı bir şekilde yemek yemek olmalıdır.

Öğleden sonrada aynı şekilde yeme dürtüleri devam ediyorsa, atıştırmalık bir şeyler yemeyi uygun bulabilirsiniz. Öğleden sonra yemek için meyveli yoğurt veya sütü tercih edebilirsiniz. Akşam yemeği ise daha çok kolay sindirilebilir gruplardan yiyecekler içermelidir. Sebze, balık, salata, meyve ve balık akşam yemeği için en uygun gıdalar arasında bulunuyor.

Daha Çok Kurutulmuş Kuruyemişleri Tercih Edin

Hamilelikte beslenme daha zengin olmalıdır. Kuruyemiş çeşitleri kalsiyum ve mineral açısından oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Küçük miktarlarda kuruyemişi ara öğünlerde tüketmeyi tercih edebilirsiniz. Çiğ badem gibi kuruyemiş çeşitlerinin sindirimi daha zor olduğundan dolayı kavrulmuş çeşitlerinden satın almanız daha doğru olacaktır. Yer fıstığı türündeki kuruyemişlerinde tuzsuz olanları tercih edilmelidir.

Taze ve Sebze Yiyin

Hamilelik döneminde gün içinde üç veya dört parça meyve yemeye özen göstermeniz gerekir. Özellikle bu dönemde sıklıkla C vitaminine ihtiyaç duyulduğundan dolayı bunu taze meyvelerden almanız oldukça önemlidir. Ahududu, çilek, elma, kayısı hamilelik döneminde sıklıkla tüketmeniz gereken meyveler arasında bulunur. Öte yandan meyve suyunu da taze olarak tüketmeniz daha doğru olur. Ambalajlarda satılan meyve sularından bu dönem içinde kaçınmanız yararınıza olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.