Gör&Sin Blog

Hamilelikte İlk Üç Ayın Önemi Nedir?

30.07.2019
140

Ailelerin başlarına gelebilecek en güzel deneyimlerinden biri olan çocuk sahibi olmak, doğanın ne kadar hassas dengeler içerisinde bir canlıyı oluşturduğunu görmek açısından oldukça güzeldir. Annelik duygusunun, yaşanılan en güzel hislerden biri olduğunu bilen tüm kadınlar için yeniden çocuk sahibi olmayı istemek sık sık görülen bir durumdur.

Fakat bu kadar ince ve hassas bir konunun her anı oldukça kritik bir önemdedir. Hamileliğin ilk 3 ayı, tüm süreç içerisindeki en önemli zamanı kapsamaktadır. Bebeğin, şekillenmeye başladığı bu evrede yapılabilecek yanlış bir müdahale istenmeyen durumlarla karşı karşıya bırakabilmektedir. Aynı zamanda yapılan araştırmalar göstermektedir ki, düşüklerin %90- %95 bu zamanı kapsamaktadır.

Hamileliğin İlk 3 Ayında Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Bebeğin zekâ gelişimi anne karnında büyük oranda 1- 3 ay arasında gelişim gösterdiği için beslenme şekli oldukça fazla öneme sahiptir. Bu zaman zarfında anne adaylarının alması gereken besinlere dikkat etmesi gerekmektedir. İlk 3 aylık evrede İyot ve Demir, Folik asit, çinko içeren gıdalar tercih edilebilir niteliktedir.

Hamileliğin ilk 3 ayında bulantı sorunlarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunun için öğünlerinizi azaltmak yerine öğünlerinizi çoğaltarak su eşliğinde hafif yiyecekler tüketmelisiniz. Ufak aralıklarla su içtiğiniz takdir de bulantıyı büyük bir ölçüde de kesebileceğinizi unutmamalısınız.

Hamilelik genel hatlarıyla ele alındığı takdirde de üzerine düşülen iki besin kaynağı vardır: Sebzeler ve meyveler. Meyve sayesinde sindirim problemlerinizi aşabileceğini aynı zamanda bebeğiniz için bir vitamin deposu oluşturduğunuzun farkında olmalısınız.

Sebzeler, meyveler gibi günde 2 öğün alınmalıdır. Sebzelerin içinde bulundurdukları mikro besleyiciler sayesinde bağırsak hareketleriniz daha düzenli hale gelebilecek ve bebeğinizin sağlığı için oldukça önemli bir harekette bulunmuş olabileceksiniz.

Protein, vitamin kaynağı olan et ve balık ürünlerini almanız büyük bir öneme sahiptir. Fakat etin tam pişmiş olmasına dikkat etmeniz hiçbir şekilde az pişmiş veya çiğ et tüketmemelisiniz.

Hamileliğin İlk 3 Ayında Yapılmaması Gerekenler Nelerdir?

Bilinçsiz ilaç kullanımı hem kendi sağlığınızı hem de bebeğinizin sağlığını etkilemesi açısında oldukça önemlidir. Hekimize danışarak ilaçlar almalısınız.

Tuz ruhu, Çamaşır suyu, sentetik boyaya temas etmemelisiniz.

Saç boyası her ne kadar problem oluşturmuş olmasa da önem ve tedbir açısından kullanılması tavsiye edilmemektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.